Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

Türkiye'de belgeli tek KTS

 

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 4  SAYI :38

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

     EKİM   2004

 

10.000 parmak muz dağıtılıyor. Muz-Der’in girişimleri, Anamur, Bozyazı ve Çankaya Belediyelerinin destekleriyle Ankara Kızılay’da 14 Ekim Perşembe günü saat 14.00 de Sakarya Caddesinde 10.000 parmak muz dağıtılacak. Amaçlarının yerli muza ilgi çekmek, yerli muz tüketimini artırmak ve yerli malı kullanımını teşvik etmek olduğunu dile getiren Muz-Der başkanı Niyazi Sinanoğlu, Ankara’da herkesi muz yemeğe davet etti.

Suphi ALP; Ekim ortasında Ankara’dayız. Prof.Dr. Selim ÇETİNER, Doku kültürü muz fidanı ile kurulan sera miktarı 1.000 dönümü aştı. Prof.Dr. Habil ÇOLAKOĞLU,  Muzda gübreleme proğramını önerebilmem için sulama proğramını bilmem gerekiyor. “Doku Kültürü ile muz fidesi üretimi” ve “Muz bitkisinde Dengeli Gübreleme” konularıyla ilgili yapılan eğitim seminerinde çiftciler, muz fidelerinin birbirine karıştırıldığını, bu yüzden mağdur oldukların söylediler. Prof. Dr. Selim Çetiner ve Prof. Dr. Habil Çolakoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerinde üreticiler, mağduriyetlerinin giderilmesini istediler. Seminerde Prof. Dr. Selim Çetiner, doku kültürü muz fidelerinin hastalıklardan ve zararlılıklardan ari, hızlı gelişen ve yüksek verim verebilen muz çeşitleri olduğunu söyledi. Prof.Dr. Habil Çolakoğlu da Anamur topraklarının muz yetiştirmek için PH değeri bakımından yüksek olduğunu, bu oranların düşürülmesi gerektiğini, Bu oranların normal seviyeye dürülmesi için, ince küçültülmüş toz kükürt kullanılmalı, ayrıca her sulamada gübre kullanılması gerektiğini söyledi. Toplantıya katılarak  açış konuşması yapan Anamur Belediye Başkanı Suphi ALP, Anamur için muzun önemine değinerek Ekim ortasında Bozyazı Belediye Başkanlığı ile birlikte Çankaya Belediyesinin destekleriyle Muz-Der ile birlikte Ankara’da bir etkinlik planladıklarını söyledi. Katılımın çok iyi olduğu toplantıda fazla soru sorulmaması, herkesin halinden memnun olduğu gibi bir izlenim verdi.

Doku Kültürü Muz Fidanı üzerine... Doku kültürü muz fidanı satan firmalara Haziran 2004 bültenimizde bir çağrı yapmıştık. Çağrımızda doku kültürü muz fidanının bir yenilik, teknolojik gelişme olduğundan söz etmiş, bu konuda sağlıksız bir bilgilenme olduğunu bu nedenle firmaların sattıkları çeşitlerle ilgili olarak çeşit isimleri, özellikleri, avantajları, varsa dezavantajları, boyları posları, parmak uzunlukları, bölgemizde hangi üretici seralarında yetiştirildi, sonuçları nasıl, gövde, hevenk ve parmak fotoğrafları broşür halinde bütün bilgileri ile yer almalı. Ayrıca satılan fidanların faturası, fatura üzerinde çeşit ile ilgili sertifika ve garantiler de bulunmalı. Firmalar arasında aynı çeşide farklı isimler verildiğini de düşünüyoruz. Lütfen bu karmaşadan üreticimizi kurtaralım. En kısa sürede bu bilgilendirmeyi yapalım. Unutmayalım. Söz uçar, yazı kalır… demiştik. Ancak hiçbir firma bizim bu çağrımıza ilgi göstermedi. Her ay 1.500 baskı yaparak sadece muz üreticilerine ücretsiz dağıtılan ve internet üzerinden de 5.000 ‘e yakın tarımcıya ulaşan bültenden yapılan çağrıya kulak vermediler. Muz.gen.tr internet sitesinde bir ay sonra muz çeşitleri konusundaki kargaşayı önlemek için aşağıdaki bilgilenme yayınlandı. En azından firmalar arasında çeşit konusunda fikir birliği olsun diye. Bu konuda da herhangi bir tepki gelmedi. Bunu sizlerle paylaşıyoruz. Satın aldığınız fidanların hiç olmazsa üzerinde çeşidin adı yazılı faturasını alınız. Elinizde hakkınızı arayacağınız bir belgeniz olsun.

Bölgemizdeki muz çeşitleri; Kısa Boylu Çeşit; Dwarf Cavendish. Kenar yüksekliği en az 3,5 metre olan seralar için önerilen bodur çeşit. İyi yetiştirme koşullarında parmak uzunluğu 15-25 cm olan çeşit, bölgemizde yıllardır bulunan çeşittir. Kısa boylu olduğu için hemen hemen her türlü serada yetiştirilebilir. Orta Boylu Çeşit; Bölgemizde Grand Nain adıyla bilinen çeşit. Dwarf Cavendish çeşidinden 1 metre kadar daha uzun, uzun parmak yapısı, sağlıklı kök gelişimi, geniş gövde kuturu, sağlıklı kasım-aralık doğumu, nematod ve kök çürüklüğüne karşı dirençli olması gibi özellikleri nedeniyle kenar yüksekliği en az 4,5 metre olan seralarda önerilir. Uzun boylu çeşit; Bölgemizde Williams adıyla bilinen uzun boylu çeşit, kısa boylu dwarf cavendish çeşidinden 1,5 - 2 metre kadar daha yüksek bir gövde yapısına sahiptir. Bu çeşidin dikileceği seralarda kenar yüksekliği en az 5-5,5 metre olmalıdır. Bu çeşitte orta boylu çeşit gibi uzun parmak yapısına sahip, sağlıklı kök gelişimi, geniş gövde kuturu, sağlıklı kasım-aralık doğumu, nematod ve kök çürüklüğüne karşı dirençli olması gibi özellikleri nedeniyle tercih edilebilir. Bu çeşitte uzun boy işçilik masraflarının artmasına neden olabilir.

Örtü Altı Üretim Kayıt altına alınıyor. Tarım İlçe Müdürlüğü Teknik Elemanları örtü altı üretim alanlarını tesbit çalışmalarına başladı. 28 Ekim tarihine kadar yapılacak başvurular, 27 Aralık 2003 tarihinde yürürlüğe giren Kontrollü Örtüaltı Üretiminin Uygulamasına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre yapılıyor. Örtü altı

 

yetiştiriciliğinde üretimin planlanması, geliştirilmesi, pazarlanması ve gerekse gıda güvenlik zinciri içerisinde kaliteli üretimin tüketiciye ulaştırılması aşamasında, kontrollü üretim sistemini geliştirmek amacıyla hazırlanan yönetmelik, kontrollü örtüaltı üretiminin uygulanması için il ve ilçe müdürlüklerinin, üreticilerin, ürünü toptan alan alıcı, kişi, kurum, kuruluş veya firmaların, satış ünitelerinin, ihracatçıların görev ve sorumluluklarını kapsıyor. Bütün muz üreticilerinin sağlıklı ve güvenilir üretim için kayıt olmaya davet ediyoruz.

Kimya Öğretmeni Kemal Kılıççöte’den ilginç fikir. Mermer tozundan Karbondioksit gübrelemesi. Kılıççöte, Anamur’da bulunan muz serasında mermer tozu kullanarak Karbondioksit gübrelemesi yapıyor. Ana maddesi Kalsiyum karbonat olan mermer tozunu damlama hortumlarının çevresine sererek, damlamadan verdiği Nitrik asitle tepkimeye sokan Kılıççöte, tepkime sonrası ortaya çıkan Kalsiyum Nitrat ve Karbondioksitin gübre olarak serasına katkı sağladığını belirtti. Muzcularımızı elde ettikleri ve uyguladıkları bu güzel girişimleri paylaşmaya çağırıyoruz.

Sulama: Sulama en az haftada 2 sefer yapılmalı, önerilen sulama saati düzeneğine göre haftada 2 sefer su ile gübreleme yapılmalı, süresi buna göre ayarlanmalıdır. Sislemeler doğum tamamlandığı için yapılmamalıdır. Gübreleme: Hasadın yakınlaştığı bu dönem potasyum ihtiyacının en fazla olduğu, fosfor ihtiyacının az olduğu, azot ihtiyacının ise fidan büyüklüğüne bağlı olarak çok düşük dozda devam ettiği dönemdir. Eğer fidan büyüklükleri yeterli ise her uygulamada, dekara 1.750 gr saf potasyum verilebilir. Ayrıca 15 gün ara ile dekara 2,5 kg kadar % 15 oranında Kalsiyum ve ayda 1.500 gr kadar Mağnezyum Sülfat gübresi tek başlarına ayrı ayrı verilmelidir. Her sulamada 200 gr kullanacağımız sıvı Hümik Asitler de yararlı olacaktır. Her sulamada dekara 200 gr nitrik asit pH düşürücü olarak ayrıca yarar sağlayacaktır.

Havalandırma; Sıcaklığa dikkat ederek, sera tepesi kapatılmalı, alın havalandırması sürdürülmelidir. Havaların yavaş yavaş soğuması nedeniyle özellikle gece sıcaklıkları 16-18 derecenin altına düşmeye başlamıştır. Yan havalandırma pencerelerini ve alınları her gün sabah saat 10 da açıp akşama doğru saat 16 da kapatıp karbondioksit gübrelemesi yapabiliriz. Havalandırma iyi yapılmazsa hasat zamanı gecikir.

Sıcaklık; Muzda 15-16 °C'nin altında gelişme gerilemektedir. Muz gece ile gündüz sıcaklık farklarının az olmasını ister. Kış en düşük sıcaklık ortalamalarının 12 °C 'den aşağı düşmediği ve sıcaklık farklarının az olduğu iklimlerde iyi yetişir. Sıcaklığın 12 °C’ın altında düşmesi halinde meyve içinde hücre içeriği değişmektedir. Nem: Oransal nem % 60’dan aşağı düşmemeli, % 90 ‘ın üzerine de çıkmamalıdır.

Hayvan Gübresini Yıkayın, İlaçlayın...  Hayvan gübrelerine içinde barındırdığı tuz ve nematodlar için özel uygulama yapılmalıdır. Hayvan gübresi ortalama 1 metre yükseklikte yığın haline getirilmeli, üzerine 1

kamyon gübreye 2,5 - 3 litre Ethoprophos etki maddeli kontak etkili, gaz haline de geçebilen nematod ilaçlarından bol su ile verilmeli ve gübrenin üzeri plastik örtü ile 2 gün kapatılarak etki etmesi sağlanmalıdır. Sonra toprak yüzeyine 5-10 cm. kalınlıkta yorgan gibi serilmelidir.

MUZ SERALARINA ÖZEL SİGORTA.... Üreticinin kendi belirlediği teminatlara göre, teminatın  % 1’i gibi küçük oranda primle, vade farksız hasat sonu ödenecek şekilde yapılmaktadır. 365 gün rahat uyumak için....  BAŞAK SİGORTA Anamur Acentesi Mehmet AKÇA  Cep: 0535 0536 577 02 38      İş:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur

 HİGRO 25-42,5 KTS Türkiye’de belgeli tek Potasyum Tio Sülfat - KTS (Potasyum poli sülfıt ile zenginleştirilmiş, Potas ve Kükürt bileşiğidir. Bitkilerin özellikle meyve büyütme döneminde aşırı potasa ihtiyacı olduğu zaman kullanılır. İçerisindeki kükürtlü bileşiklerden dolayı uygulandığı toprağın PH sını düşürerek topraktaki bağlı elementlerin açığa çıkarak alınmasını temin eder. Bu nedenle hem bitkinin potas ihtiyacını gidermiş, hem de açığa çıkan iz elementler (Fe, Zn, Mn, v.s.) sayesinde bitkinin yeşil aksamının sağlıklı büyümesini ve hastalıklara dayanıklığını sağlar. HİGRO 25-42,5 (KTS) ’nin içindeki kükürtten dolayı Fotosentezi hızlandırıp, hücre duvarını kalınlaştırarak böcek emgisini azaltır. Renk ve aromayı arttırır. Ürünlerin depolama ömrünü uzatır. Uygulanan ürünlerin meyvelerinde kuru maddeyi arttırır. Şeker oluşumunu sağlar tonajı arttırır. Not: HİGRO 25-42,5 (KTS) genellikle topraktan damlama ve salma sulama ile uygulanır. Yapraktan uygulamalarda 100 It/ldekar, 200gr dozu aşılmamalı. Özellikle akşam serinliğinde atılmalıdır. HİGRO 25-42,5 hiçbir gübre ile karıştırılmadan tek başına verilmelidir. Muz bitkisinin potasyum ihtiyacını dikkate alarak ekim ayında dekara haftada 2 sefer 2,5 litre uygulayınız. Su ile karışım anında ve sonrasında oluşan çürük yumurta kokusundan dolayı serayı itina ile havalandırınız.

EKOLOJİK TARIM LTD.ŞTİ. ürünü KTS Bayilerde..

Tel-Fax: 0242 2215618 Akdeniz Sanayi Sitesi. Şafak Mah. 5015 Sok. 19. Blok. No: 11 ANTALYA

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 milyon tl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa