Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

www.turkuaztarim.com                      

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 4  SAYI :39

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

     KASIM   2004

25.000 parmak muz dağıtıldı, Muzcularımıza teşekkür; Muz-Der’in girişimleri, Anamur ve Çankaya Belediyesinin destekleriyle Ankara’da 14 Ekim günü 25.000 parmak muz dağıtıldı. İlgili bakanlıkların dikkatini çekmek, yerli muz tüketimini artırmak ve yerli malı kullanımını teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinlik bütün yerel ve ulusal televizyon kanallarında ana haber bülteninde ve yazılı basında yer aldı. Etkinlikte dağıtılan muzların tamamı muz üreticilerinden sağlandı. Etkinliğe katılan ve destek veren başta muz üreticilerimiz olmak üzere, CHP Gen.Başk.Deniz BAYKAL, İşçi Partisi Gen.Başk.Doğu PERİNÇEK, BBP Gen.Başk.Muhsin YAZICIOĞLU, Devlet Bak. ve Başbakan Yrd. Abdüllatif ŞENER,  MHP Gen.Başk.yrd. Oktay Vural, MHP Gen.Başk.yrd. Mehmet Şandır, Tarım eski bakanı Prof.Dr. H.Yusuf Gökalp, Kırıkkale M.vekili Halil Tiryaki, Mersin M.vekili Şefik Zengin, CHP Mersin m.vekili Ersoy Bulut, CHP Mersin m.vekili Hüseyin Özcan, Mersin m.vekili Dr. Hüseyin Güler, Van m.vekili Mehmet Kanmaz, Balıkesir m.vekili Orhan Sür, Mersin m.vekili Vahit Çekmez, Antalya m.vekili Feridun Baloğlu, 21. dönem Mersin m.vekili Hidayet Kılınç, 21. dönem Erzurum m.vekili Zeki Ertugay, Behiç Çelik Merkez Valisi, Veysel Tiryaki Altındağ Bel.Başkanı, Turgut Altınok Keçiören Bel.Başkanı, Suphi Alp Anamur Belediye Başkanı, Mehmet Ballı Bozyazı Belediye Başkanı, Hüseyin Ülkü Ören Bel.Başkanı, Veli Sarıtoprak Tüsiav Başkanı, Güssiad, Mesiad, Meyad ve diğer tüm katılanlara, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Hepsine ayrı ayrı yerli muza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Gümrük vergileri dışında şimdiye kadar hiçbir destek almadan yolarına devam eden ve ülkemizde yerli üretimin bayraktarlığını sürdüren yerli muz üreticileri olarak, bütün tüketicilerimizi yerli malı kullanmaya, basınımızı ve halkımızı destek olmaya, muz üretimi ile ilgili kurum ve kuruluşları da göreve davet ediyoruz.

Sıra MUZ FESTİVALİ’ne de gelir mi? Ankara’daki muz şöleninden sonra sıra Muz Festivalinde... Turizm ve kültür festivallerinin yapıldığı Anamur ilçesinde muz festivali ne zaman yapılacak?

Seyahat şirketlerini ve esnafı muz ikram etmeye çağırıyoruz… 4 litre süt satarız. 1 litre Amerikan Kolası alırız. Gelen misafire ikram ederiz. Muz üretiriz. Gelen misafire çay ikram ederiz. Otobüslerde kola ikram ederiz. Halbuki bütün bu saydığımız yerlerde, Kaymakamlık, Belediye gibi resmi kurumlarda gelen misafirlere muz ikram etsek, daha iyi olmaz mı? Madem Anamur deyince muz akla geliyor, bundan etkili reklam olur mu?

Anamur Meslek Yüksek Okulu’nun “Muz ile ilgili çalışmalara başlamasını bekliyoruz.” Anamur’daki meslek odalarının ve Anamur Belediyesinin yoğun talepleri ve muz üretimi ile ilgili çalışmalar yapacağı beklentisiyle Anamur Meslek Yüksek Okulu bünyesinde açılan Subtropik İklim Bitkileri Bölümü’ bu beklentiye ne zaman cevap verecek? Bu bölümün artık muz üreticilerine yol gösterecek çalışmalar yapmasını bekliyoruz.

Anamur Ziraat Odası Başkanı Levent TUFAN; Muz üretimindeki sorunlar devam ediyor.Anamur ve çevresinde muz dikimi yapmaya elverişli 38 bin dekarın şu anda sadece 10 bin dekarı kullanılıyor. Oysa, Türkiye’nin muz ithalatı için her yıl ödediği 100 milyon dolar döviz, bölge üreticisine düşük faizli kredi olarak verilirse, kalan 28 bin dekarın tamamında muz yetiştirebiliriz dedi.

Yusuf MERT; Muzcular sadece günü kurtarmayı düşünmemeli, geleceğe de bakmalılar. Şu anda Diyarbakır’da çalışan Yusuf Mert, muz bültenine gönderdiği mesajda “Diyarbakır’da bile marketlerde yerli muz yok. Marketler ithal muza teslim. İthal muz tablacılarda da satılmaya başladı. Yerli muzda maliyetleri düşürecek, raf ömrünü uzatacak ve pazarlama ambalaj konusunda çalışmalar yapılmalı” diyor.

Ekolojik Muz Yetiştiriciliği için 15 kişi başvurdu. Organik tarıma uygun örtü altı muz yetiştiriciliği için Ziraat Bankasına şimdiye kadar 15 kişi başvuru yaptı. Ziraat Bankasının ekolojik tarım yapacak üreticilere verilen özel yıllık % 11 faizli krediden de yararlanmak için başvuran üreticiler ilk girişimlerini gerçekleştirdiler. Ekolojik muz üretimi 2 yıllık bir kontrollü dönemden sonra tescilleniyor.

Aranıyor; Tekeli’de çalışacak Zir.Müh. 0532 7341167, Anamur’da çalışacak Zir.Müh. 0533 2623145, Anamur’da şirket için muhasebeci 0324-8167719, Alanya’da Sera bakıcısı 0535 4889465, Bozyazı’da sera bakıcısı 0532 3221706

Satılık; Ören’de 15 dekar terasla yamaç arazi 0532 6163597, Karatefek mevkiinde 10 dekar hazır muz serası 0532 2953183, Gözce’de muza uygun Mersin asfaltına cepheli denize sıfır 23 dönüm muza uygun tarla 0532 6531898, Ören’de 2,6 dekar muz serası 0535 3876961

Sera Ustası; Gününde eksiksiz sera yapılır. Ahmet Dekiş 0535 2824258

 
 

Sulama ve Gübreleme: Sulama haftada 1 sefere düşürülebilir. Hasadı yakın olan bahçelerde artık gübreleme ihtiyacı kalmadı.

Havalandırma: Kış için seranın tamamı gözden geçirilmelidir. Alın havalandırması sürdürülmelidir. Nem ve havalandırma kontrolü ile gece-gündüz sıcaklık farkı 15 derecenin üstüne çıkartılmamalıdır. Bu meyve kabuğundaki çatlamaları da azaltacaktır. Yan havalandırma pencerelerini sabah 10’da açıp, saat 13’de kapatarak karbondioksit gübrelemesi yapabiliriz. Havalandırma iyi yapılmazsa hasat zamanı gecikir.

Bakım: Hasat işlemi sırasında meyve kabuğunun berelenmemesine dikkat edilmelidir. Meyve hastalılarına karşı salkımlar mantari ilaçlarla ilaçlanmalıdır.

Muz için Toprak ve Yaprak Tahlili zamanı geldi: Bilinçli gübreleme için mutlaka yapılması gereken toprak tahlilleri yeni yetiştirme dönemi başlamadan Kasım-Aralık ayı içinde yapılmalıdır. Analizler Antalya Narenciye Araştırma Enstitüsü, Alanya Tarım İlçe Müdürlüğü veya Mersin-Erdemli’de bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü laboratuarında yaptırılabilir. Anamur Tarım İlçe Müdürlüğü de analiz için Alata’ya aracılık etmektedir. Analiz için Yaprak örneği alınması; Muzda yaprak örnekleri, en son çıkan yapraktan geriye doğru sondan 3. Yaprağın orta kısmından, yaprak ayasından, karşılıklı iki şerit şeklinde alınabilmektedir. Toprak örneği alınması: 1 dekar arazi için, arazinin değişik yerlerinden alınan 5 örnek birleştirilerek, iyi bir şekilde karıştırılmalı ve karışımdan toplam 1 kg. lık örnek, analiz için bir torbaya konulmalı ve etiketi doldurularak torbanın ağzına bağlanmalıdır. Toprak örnekleri, iki muz bitkisi arasından, bitkinin kılcal köklerinin bulunduğu taç izdüşümünden veya bitkinin dikileceği yerlerden alınmalıdır. Toprak örneklerini alırken, örnek alınacak yerin üzeri  5 cm. kadar kalınlıkta kürekle sıyrılır, daha sonra yaklaşık 40 cm. derinliğe kadar V harfi şeklinde bir çukur açılır ve çukurun kenarı yukardan aşağıya gelecek şekilde 5 cm. kalınlıkta kürekle sıyrılarak torbaya doldurulur.

Hasad: Sağlıklı bir muz gelişme devresini 110-130 gün içinde tamamlar. Meyve, bitki üzerinde yeme olgunluğuna gelmesi beklenmeden yeşil olum devresinde derim yapılmalıdır. Koyu yeşil renkten, açık yeşil renge dönüşürken ve parmak içleri dolgun ve parmak köşeleri yuvarlaklaşan muz meyveleri hasat yapılabilir.  Yerel pazarlar için hasat zamanının saptanmasında kabuk rengi dikkate alınmakla beraber, uzak pazarlar için "tam üç çeyrek" devreden biraz önce veya sonraki durumlar arasında bir seçme yapılır. Uzak pazara gönderilecek muzlar daha erken devrede hasat edilir. İşleme yerine götürülecek muz hevenklerinin mekanik zararlanmalarını engellemek

için hevenkler yumuşak sürtünmeleri engelleyecek kumaş-sünger kaplanmış ortamlarda taşınmalıdır. Muz hevenklerini taşıyacak olan aracın süspansiyonları kaliteyi düşüren sürtünme zararını engellemek için mümkün olduğunca iyi olmalıdır.  Satılacak muzlar I. sınıf, en az 95 gr. ağırlıkta, 177 mm. uzunlukta ve çevresi 107 mm olan büyük parmaklar, II. sınıf en az 65 gr. ağırlıkta, 152 mm. uzunlukta ve çevresi 95 mm olan orta boy parmaklar, III. sınıf, en az 58 gr. ağırlıkta, 139 mm. uzunlukta ve çevresi 95 mm olan küçük boy parmaklar şeklinde sınıflanabilir. Taşıyıcıların omuzunda salkımları zedelenmekten koruyacak yumuşak sünger bulunmalıdır. Hasat günün serin saatlerinde yapılmalı, hasat edilen ürünler güneşte bekletilmemeli ve meyveler dalında fazla bekletilmeden hemen kesilerek piyasaya sunulmalıdır.

MUZ SERALARINA ÖZEL SİGORTA.... Üreticinin kendi belirlediği teminatlara göre, teminatın  % 1’i gibi küçük oranda primle, vade farksız hasat sonu ödenecek şekilde yapılmaktadır. 365 gün rahat uyumak için....  BAŞAK SİGORTA Anamur Acentesi Mehmet AKÇA  Cep: 0535 0536 577 02 38      İş:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur

Dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Ginegar’ın üretmekte olduğu tarımsal plastik sera örtüleri benzersiz,

mekanik, optik ve termal özellikleri ona yüksek dayanıklılık kazandırmakta, sert iklim koşullarına karşı yüksek direnç sağlamaktadır. Işığın içeriye kontrollü olarak girmesi, toza karşı dayanıklılık ve bitki zararlılarını en az seviyeye düşürmesi gibi mükemmel özelliklere sahiptir. Ginegar örtüleri; ışık yayılımını artırarak fotosentez etkinliğini önemli ölçüde yükseltmektedir. Anti drip özelliği sayesinde tavanda su damlacıkları oluşturmaz ve içerisinin kışın daha fazla ışık almasını sağlar. Termal etkisi ile seradan atmosfere yayılan ısı radyasyon kayıplarını önler. Don kayıplarını azaltır. Yüksek şeffaflığa ve ısı tutucu özelliğe sahiptir. Ginegar, 5 katlı özlediğiniz kalitede sera örtüsüdür. Turkuaz Tarım İlaç Toh.İnş.Tah.San.A.Ş. Sütçüler Mah. Yeni Toptancı Hali. Zirai İlaç Bayi Sitesi No:443 ANTALYA Tel: 0242.3392500 Gsm:0533.3770016

Beytorf Charisma Leonardit; Organik madde içeriğinin % 60’ı oranında (köklendirici) humik-fulvik asit içeren, tamamiyle organik, nematod, ot tohumu, hastalık, zararlı ve tuz barındırmaz. Hayvan gübresi yerine, aynı miktarı ve fiyata sorunsuzca kullanabilirsiniz. Dağdelen Tarım 0533.2623145

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 milyon tl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa