Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

TÜRKİYE'DE BELGELİ TEK KTS

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 4  SAYI :40

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

    ARALIK   2004
Ziraat Bankası bölge tarımından çekiliyor mu? Anamur Ziraat Bankası Şubesi Tarım Kredileri Bölümünde çalışan 4 personelden 2‘sinin tayin olduklarını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Anamur ekonomisinin % 70 ini oluşturan muz üretiminin artmasına banka çalışanlarının katkısı büyüktür. Özelleştirmeden sonra banka çalışanlarının “yeniden yapılandık, bankaya tapulandık” ilkesi ile çalıştıklarını biliyoruz. Bankanın, ilçede artan etkinliğine cevap vermeye çalışırken, kadrosuna yeni mühendisler ve personel eklemesini beklerken azaltma yapmasını anlayamadık. Banka Genel Müdürlüğünden şubenin bölgedeki tarımsal üretimden uzaklaşmasına ve iş yapamaz duruma gelmesine neden olacak bu kararını tekrar gözden geçirmelerini ve bu personellerin yeniden Anamur Şubesinde görevlendirilmelerini diliyoruz

… ve Abdullah GÜMÜŞ, şampiyon… Muz Yetiştiriciliği kitabının 265. sayfasında çalışmalarından sözü edilen Abdullah Gümüş, çalışmalarının meyvesini alarak Bozyazı ilçesinde yapılan muz yarışmasına katılarak yetiştirdiği 82,5 kg lık muz hevengi ile birinci oldu. Gümüş’ü ve 17 taraklı muzu üreten Osman Yılmaztürk’ü kutluyoruz. Ayrıca Muz Yarışması organizasyonunu yapan Bozyazı Tarım İlçe Müdürü Avni Taşyürek’e, muz yarışmasına destek veren başta Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı olmak üzere Mersin milletvekili Mehmet Eyiceoğlu’na ve diğer destek verenlere teşekkür ediyoruz. Bütün muz yarışmalarında birincilikleri toplayan Anamur, neden kendisi de böyle bir yarışma veya festival düzenleyemiyor?

Muz-Der Tarım Konseyi toplantısına katıldı. Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenen 1. Örtü Altı Tarım Konseyi Danışma Kuruluna kurul  üyesi olarak katılan Muz-Der’i dernek başkanı Niyazi Sinanoğlu ve Haydar Kılıç katıldılar. Muz üretiminin sorunlarını güncellenen Muz Raporu ile toplantıda dile getiren Sinanoğlu, Tarım Bakanlığını sorunlarının çözümü konusunda göreve çağırdı.

Tufan 2. Tarım Şurası’nda. İlki 1997 yılında yapılan Tarım Şurası’na Anamur Ziraat Odası Başkanı Levent Tufan, Örgütlenme komisyonu üyesi olarak katıldı. Tufan, şurada Anamur muzunun yeşil kutu kapsamına alınması için çaba gösterdiğini belirtti. Anamur Ekspres 30.11.2004

“Tarım Sigortası Şart” Mersin Ziraat Odaları il koordinasyon kurulu başkanı Salim Ongun; Tarım Sigortası yasasının bir an önce meclisten geçirilerek üreticinin korunmasını istedi. Anamur Ekspres Gazetesi 27.11.2004

Muzun geleceği… Bir çok üreticinin ortak sorusu olan muzun geleceği konusunda, önceki yıllarda Tarım ve Köyişleri Bakanlığını temsilen Dünya Ticaret Örgütü toplantılarına katılan tarım ekonomisti Prof.Dr. Gülcan Eraktan; “Dünya Ticaret Örgütü kararlarına göre şu anda durum netleşmedi. 2005 yılı Aralık ayına kadar sürecek olan görüşmeler sonucu netleşecek. Şu anda uygulanan gümrük vergisi oranları 2006 Ocak ayından itibaren yapılacak görüşmeler sonrası değişecek. Dünya Ticaret Örgütü kararlarına göre uygulanan yol haritasına göre yüksek oranda uygulanan gümrük vergileri hızlı, düşük oranda uygulana gümrük vergileri de yavaş yavaş düşürülecek. Ancak ülkelerin belirleyeceği hassas ürünler bu uygulamanın dışında kalacak. Bu nedenle muz üreticileri, ülkemiz için muz üretiminin önemini Tarım ve Köyişler Bakanlığı ile Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına ısrarla anlatarak, muzun hassas ürünler arasına alınmasını sağlamalıdır.” dedi.

MUZ RAPORU – 2004 güncellendi…. Muzun bölge ekonomisindeki yeri ve önemi ile birlikte sorunlarını da işleyen Muz Raporu-2004 güncellenerek, yetkililere sunuldu. Üretim Sorunları, Üretim Bölgesi Sorunları, Pazarlama Sorunları, Üretim Planlaması ve Teknik Sorunlar, Gelecekle İlgili Sorunlar alt başlıkları ile yayınlanan raporda “Gümrük vergileri dışında şimdiye kadar hiçbir destek almadan yolarına devam eden ve ülkemizde yerli üretimin bayraktarlığını sürdüren yerli muz üreticileri olarak, bütün tüketicilerimizi yerli malı kullanmaya, basınımızı ve halkımızı destek olmaya çağırıyoruz. Muz üretimi ile ilgili kurum ve kuruluşları da göreve davet ediyoruz.” Mesajı ile tamamlanıyor.

Dole; “Önümüzdeki günlerde muz ithalatı artacak” demiş. Yusuf Mert’ten aldığımız bilgilere göre Dole Firması, önümüzdeki günlerde yaptıkları muz ithalatını artıracaklarını açıklamış. Tarım Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz. Muz ithalatı üretimin yoğun olduğu Ekim-Mart ayları arasında yapılmamalıdır. 

Muzlar yine çatladı; Muzlarda meydana gelen meyve kabuğu çatlamaları üreticiyi yine vuruyor. Bu konuyu “Çatlak Her Yerde” başlığı ile köşesinde işleyen Mithat Ünal’ın önerisine katılıyoruz. Muz ile ilgili kişi ve kuruluşlar acilen bir araya gelerek muz sorunlarını tartışmalı ve çözümü doğrultusunda ortak çaba göstermelidir. Ayrıca üreticiler ürünlerini ağaçta bekletmeden hasad etmeli ve sera içinde 3-4 gün bekletmelidir. Kesilen muzlar beklerken ve sarartmadan sonra daha az çatlayacaktır.

Toprak-Yaprak tahlillerinizi yaptırmayı unutmayınız…. Bilinçli gübreleme için mutlaka yapılması gereken toprak tahlilleri yeni yetiştirme dönemi başlamadan Kasım-Aralık ayı içinde yapılmalıdır. Anamur İlçe Tarım Müdürlüğü organizasyonu ile bedeli karşılığı yaptırlan analizler ayrıca Antalya Narenciye Araştırma Enstitüsü, Alanya Tarım İlçe Müdürlüğü veya Mersin-Erdemli’de bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü laboratuarında yaptırılabilir.

Örtü Altı Muz Yetiştiriciliğinde Hıgro 25-420 Potasyum Thıosulfat – 0.0.51 Damlamaya Uygun Potasyum Uygulamasının Muz Meyve Parmaklarının Kalınlaşmasına Etkisinin Karşılaştırması; başlıklı araştırma bulgularına göre; Higro 25-420 Potasyum Thiosülfat uygulaması, 0.0.51 damlamaya uygun Potasyum uygulamasına göre muz meyve parmaklarının  kalınlaşmasına uygulama süresi olan 30 günlük süre içerisinde % 40 daha fazla kalınlaşma etkisi gösterdiği belirlenmiştir. Gübrelemede, hasat zamanının erkene alınması isteniyorsa Higro 25-420 Potasyum Thiosülfat formülasyonunda potasyumlu gübrelerin kullanılması önerilebilir.

Aranıyor; Tekeli’de çalışacak Zir.Müh. 0532.7341167, Anamur’da çalışacak Zir.Müh. 0533.2623145, Anamur’da şirket için muhasebeci 0324.8167719, Alanya’da Sera bakıcısı 0535.4889465, Bozyazı’da sera bakıcısı 0532.3221706 Serik’de çalışacak sera bakıcısı 0532.7988081

Satılık; Ören’de 15 dekar terasla yamaç arazi 0532 6163597, Karatefek mevkiinde 10 dekar hazır muz serası 0532 2953183, Gözce’de muza uygun Mersin asfaltına cepheli denize sıfır 23 dönüm muza uygun tarla 0532 6531898, Ören’de 2,6 dekar muz serası 0535 3876961

Sera Ustası; Gününde eksiksiz sera yapılır. Ahmet Dekiş 0535 2824258

Bu dönemde de sıcaklık, havalandırma, sulama ve gübrelemeye dikkat edilmelidir.

Sulama ve Gübreleme: Sulama ve buna bağlı olarak damlama ile gübreleme haftada 1 sefere düşürülebilir. Hasat tamamlanana kadar sadece potasyumlu gübreler verilmelidir.  Hasadın erkene alınması isteniyorsa, hevenk uçlarındaki topuzlar ortadan verevine kesilmeli, hevenk üstündeki yaprakların ayaları oyulmalı, haftada 1 sefer dekara 5 litre Potasyum Tio Sülfat formülasyonunda gübreler kullanılmalıdır.

Havalandırma : Sıcaklığa dikkat ederek, sera tepesi kapatılmalı, kış için seranın tamamı gözden geçirilmelidir. Güneşli havalarda alın havalandırması saat 11-13 arası sürdürülmelidir.

Sıcaklık : Sıcaklıklara dikkat edilmelidir. Haftada 2 sefer gündüz saat 11 sıralarında 5-10 dakika sisleme çalıştırılmalı, son dakikalarda sislemeden azotlu ve potasyumlu yapraktan alınabilen gübreler verilmelidir.

Bakım : Hevenklerin kırılmaması için destekler kullanılmalıdır. Hasat düzenli bir şekilde sürdürülmelidir. Meyve hastalıklarına dikkat edilmeli, hevenkler mantari ilaçlarla koruyucu ilaçlama yapılmalıdır.

MUZ SERALARINA ÖZEL SİGORTA.... Üreticinin kendi belirlediği teminatlara göre, teminatın  % 1’i gibi küçük oranda primle dolu, fırtına, yangın, sel-su baskını, don risklerine karşı sera sigortası yapılmaktadır. 365 gün rahat uyumak için....  BAŞAK SİGORTA Anamur Acentesi Mehmet AKÇA  Cep: 0535 0536 577 02 38      İş:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Anamur

HİGRO 25-42,5 KTS Türkiye’de belgeli tek Potasyum Tio Sülfat - KTS (Potasyum poli sülfıt ile zenginleştirilmiş Potas ve Kükürt bileşiğidir.

Bitkilerin özellikle meyve büyütme döneminde aşırı potasa ihtiyacı olduğu zaman kullanılır. İçerisindeki kükürtlü bileşiklerden dolayı uygulandığı toprağın PH sını düşürerek topraktaki bağlı elementlerin açığa çıkarak alınmasını temin eder. Bu nedenle hem bitkinin potas ihtiyacını gidermiş, hem de açığa çıkan iz elementler (Fe, Zn, Mn, v.s.) sayesinde bitkinin yeşil aksamının sağlıklı büyümesini ve hastalıklara dayanıklığını sağlar. HİGRO 25-42,5 (KTS) ’nin içindeki kükürtten dolayı Fotosentezi hızlandırıp, hücre duvarını kalınlaştırarak böcek emgisini azaltır. Renk ve aromayı arttırır. Ürünlerin depolama ömrünü uzatır. Uygulanan ürünlerin meyvelerinde kuru maddeyi arttırır. Şeker oluşumunu sağlar tonajı arttırır. Not: HİGRO 25-42,5 (KTS) genellikle topraktan damlama ve salma sulama ile uygulanır. Yapraktan uygulamalarda 100 It/ldekar, 200gr dozu aşılmamalı. Özellikle akşam serinliğinde atılmalıdır. HİGRO 25-42,5 hiçbir gübre ile karıştırılmadan tek başına verilmelidir. Muz bitkisinin potasyum ihtiyacını dikkate alarak ekim ayında dekara haftada 2 sefer 2,5 litre uygulayınız. Su ile karışım anında ve sonrasında oluşan çürük yumurta kokusundan dolayı serayı itina ile havalandırınız.

EKOLOJİK TARIM LTD.ŞTİ. ürünü KTS Bayilerde..

Tel-Fax: 0242 2215618 Akdeniz Sanayi Sitesi. Şafak Mah. 5015 Sok. 19. Blok. No: 11 ANTALYA

Beytorf Charisma Leonardit; Organik madde içeriğinin % 60’ı oranında (köklendirici) humik-fulvik asit içeren, tamamiyle organik, nematod, ot tohumu, hastalık, zararlı ve tuz barındırmaz. Hayvan gübresi yerine, aynı miktarı ve fiyata sorunsuzca kullanabilirsiniz. Dağdelen Tarım 0533.2623145

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 milyon tl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa