Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

Higro LAMİNARİN

Hümik ve Fülvik Asit.haricinde köklendirici enzimlerle zenginleştirilmiştir.

 Bayilerden isteyiniz...

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :42

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

    ŞUBAT 2005

Muz projeleri devam ediyor… 2004 yılında Anamur Ziraat Odası, Anamur İlçe Tarım Müdürlüğü ve Muz-Der’in destekleri başlayan Muzda gübreleme ve bitki besin maddelerinin hareketlerini izleme projesi 2005 yılı Nisan ayında tamamlanırken, yeni projeler başlıyor. 2 Şubat 2005 tarihinde Anamur’da yapılan ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde görevli Zir.Müh. Hasan PINAR, Zir.Yük.Müh. İhsan CANAN, Zir.Müh. Cengiz TÜRKAY, Anamur Ziraat Odası Başkanı Levent TUFAN, Muz-Der Başkanı Niyazi SİNANOĞLU ve Ali Haydar KILIǒın katıldığı toplantıda Muzda Sera Teknolojisi ve Muzda raf ömrünün uzatılması ile ilgili projeler üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu. Yapılan toplantıda, 2004 yılında başlayan ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sevgi PAYDAŞ yönlendirmesinde yürütülen, Anamur Ziraat Odası, Anamur İlçe Tarım  Müdürlüğü, Muz-Der tarafından desteklenen muzda gübreleme ve besin maddelerinin hareketlerini izleme projesinde sonuca yaklaşıldığı, sonuçların Nisan 2005 tarihinde yapılacak bilgilendirme toplantılarıyla bölge üreticilerine duyurulacağı açıklandı. Anamur Ziraat Odası Başkanı Levent TUFAN ve Anamur Muz-Der Başkanı Niyazi SİNANOĞLU muz üzerine yapılacak olan bütün projeleri ellerinden geldiği kadar desteklemeye devam edeceklerini söylediler. Ali Haydar KILIǒda muz konusunda uygulamaya yönelik sonuç alınacak çalışmaları destekleyeceklerini bildirdi.

Altında KDV sıfırlandı. Darısı tarım ürünlerinin başına… 31 Temmuz 2004 tarih ve 5228 sayılı resmi gazete yayınlanan kanun değişikliği ile Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimine KDV muafiyeti getirildi. Tüketimi özendiren ve teşvik edilen bu uygulamanın asıl desteklenmesi gereken tarımsal üretime yapılması dileğiyle…

Muzcular E-Grup’a ilgi artıyor… www.muz.gen.tr internet adresinde bulunan muzcular e-grupta yer alan liste uzuyor. İnternet üzerinde oluşturulan grupta Anamur ve Alanya ilçelerinde bulunan muz üreticileri ve muz ile ilgilenen kişilerin isim, adres, telefon ve e-posta adresleri yer alıyor.

 

Aranıyor; Serik’de çalışacak sera bakıcısı 0532.7988081

 

Satılık; Ören’de 15 dekar terasla yamaç arazi 0532 6163597, Karatefek mevkiinde 10 dekar hazır muz serası 0532 2953183

Muz Bitki Artıkları; Muz yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı ülkelerde, organik gübre olarak hayvan gübresi yerine muz bitki artıkları veya bunlardan elde edilen kompost kullanılmaktadır. Çiftlik gübresi kullanımı, girdi maliyetini artırması yanında, dinlendirilmeden kullanıldığı zaman saçak köklerin büyük oranda zarar görmesine neden olur. Ayrıca çiftlik gübresi önemli bir yabancı ot kaynağı olup, bazı zararlılara da konukçuluk yapar. Tuz, yabancı ot ve nematod kaynağı olduğu için kullanımında çok dikkatli olmak, iyi yanmamış çiftlik gübrelerini kullanmamak gerekir. Bu nedenlerle, muz yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerde çiftlik gübresine destek veya alternatif olarak muz gövde ve yaprakları, parçalanarak veya doğrudan toprağa karıştırılmalı veya kompost olarak toprağa verilmelidir.  Bir muz bahçesinde 1 dekarlık alandan yaklaşık olarak 15-20 ton bitki materyali elde edilmektedir. Elde edilen bu materyalin bahçede kalması halinde elde edilen verim artışı küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Çizelgede Çiftlik Gübresi ve Muz Kompostunun Bitki Besin Maddesi İçerikleri yer almaktadır.

Materyaller

N%

P

Ppm

K

ppm

Fe

ppm

Zn ppm

Cu ppm

Mn ppm

pH

Kireç %

Çiftlik Güb.

1,1

76

1544

7,5

3,6

0,1

3,3

8,7

19

Muz Komp.

0,2

61

856

2,5

0,6

0,2

2,3

8,0

14

Muz bitki artıklarının bahçe içinde bırakılması sonucu Potasyum, Kalsiyum ve Mağnezyum toprağa geri verilmiş olur.

Sulama ve Gübreleme: Haftada 1 sefer önerdiğimiz sulama saatine göre sulama yapılmalıdır. Hasat edilmemiş hevenkler varsa önerilen dozda potasyum gübrelemesine devam edilmelidir. Ayrıca hevenkler üzerine potasyum nitrat ve mikro elementli gübrelerle gübreleme yapılabilir.

Havalandırma : Özellikle güneşli günlerde alın havalandırmasına devam edilmelidir. Meyve ve gövde hastalıklarının olmaması için saat 11 oo de tavanda su damlaları olmayacak şekilde az bir hava akımı sağlayacak şekilde alın havalandırması yapılmalıdır. Sıkışık ve havalanamayan hevenklerin çevresi boşaltılmalıdır.

Sıcaklık : Düşük sıcaklıklara dikkat edilmeli, sıcaklığın 7-8 derecenin altına inmemesi için önlemler alınmalıdır. Sıcaklığın 7 derecenin altına indiği zamanlarda mutlaka sisleme veya başka araçlarla ısıtma yapılmalıdır.

 Bakım-Onarım : Muzlarda onarma, kurumuş yaprakların, meyvesi alınan bitkilerin, bir önceki yıla ait ana bitkinin toprak altındaki ana gövdenin (takozun) çıkarılması ve fazla fidanların kesilmesi, ayrıca girilen yeni yetiştirme döneminin taban gübrelemesi proğramının uygulanmasıdır. Meyvesi alınan ana bitkiler fazla yer kaplamaması için yaprakların ayrım yerinden düz bir şekilde kesilmelidir. Fazla fidanların iptal edilmesi çok önemlidir. Onarma işlemi yapılırken, eski ana gövde (rizom-takoz) toprak altından çıkarılırken, toprak işleme yapılırken, bırakılan fidanın köklerine zarar verilmemelidir. Köklerin zarar görmesi fidanın uzun bir süre kendini toparlamasına engel olmaktadır. Bu nedenle bakım-onarma sırasında fidanların köklerinden uzak durulmalıdır. Budama işleminde o yıl Temmuz-Ağustos aylarında çiçeklenecek (Doğum) bitkilerin seçimi çok önemlidir. Budama işlemi sırasında ayrıca yaşlı ve çok genç fidanlar ayrılırken, meyve verecek fidanların zarar görmemesi gerekir. İyi gelişmemiş, yaprak yığması yapmış fidanlar bırakılmamalıdır. Bu işlemden sonra toprak ve yaprak tahliline dayalı taban gübrelemesini ve organik gübrelemeyi önerilen dozda toprak yüzeyine serilmelidir. Toprak işleme sırasında ortaya çıkan köklerdeki nematod oranı iyice gözlenmeli, nematod yoğunluğu varsa önerilen toz nematod ilaçları ile mutlaka mücadele edilmelidir. Daha sonra hevengi kesilmiş anaların tepeleri yaprakların ayrıldığı yerin altından düz bir gövde kalacak şekilde kesilmeli, bu şekilde ayakta bırakılan eski ananın fidanı desteklemesi sağlanmalı, ortaya çıkan bitki artıkları küçük parçalar halinde doğranarak toprak yüzeyine yayılmalıdır. Bu şekilde ortamda sadece tepesi kesilmiş anaların ve yanında bırakılan fidanların bulunduğu toprak, toprak altına bitki artıkları ve gübre gelecek şekilde derince kazılmalıdır. Bu işlemi yaparken yanlardan toprak indirerek yeni fidanın kök bölgesi zenginleştirilmelidir.

Higro LAMİNARİN

   Hümik ve Fülvik Asit haricinde köklendirici enzimlerle zenginleştirilmiş toprak düzenleyici, sıvı hümik asit olan Laminarin, kütlece % 15 Hümik Asit ve Fülvik asit içerir. LAMİNARİN, Bitkilerde kök gelişimine, toprak yapısının düzelmesine yardımcı olur. Bitki besin maddelerinin etkin kullanımını sağlar. Bitkinin yaşadığı streslerin azaltılması yönünde etkisi vardır. Bu etkileriyle muzda verimi ve kaliteyi artırır. Laminarin Tarım Bakanlığı 0174 Tescil No ve 013 Lisans No garantisi ile üretilmektedir. 

Ekolojik Tarım Gıda Kim. Mad. San. Ve Tic. Ltd. Şti. Tel-Faks: 0242 2215618  Bayilerden arayınız…

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa