Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

% 85 Toz Humik Asit

 Bayilerden isteyiniz...

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :43

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   MART 2005

Muz ulusal basında yer almaya devam ediyor. Kasım 2004 tarihinde Ankara’da 20.000 parmak muz dağıtılmasıyla başlayan etkinlikler, Bozyazı’da yapılan Muz Şenliği ve 14 Şubat Sevgililer gününde TRT-INT de canlı yayınlanan Türkü Gecesi ile medyaya taşındı. Pamukkale Seyahat yayınladıkları derginin Şubat sayısını Anamur’a, Mart sayısını da Muz’a ayırdı. Ulusal Kanal Televizyonu ise hazırladığı 50 dakikalık “Muzun başkenti Anamur” proğramını ise 20 Şubat 2005 tarihinden başlamak üzere değişik zamanlarda 10 gün yayınlamaya başladı.

TRT ilk defa canlı yayına Anamur’a geliyor. Hem de 4 gün üst üste… Türk televizyonlarında ilk defa muz dosyasını açan TRT “Bu Toprağın Sesi” proğramı yapımcıları Muz-Der’in talebi üzerine Anamur’a geliyor. 21-22-24 ve 25 Mart tarihlerinde TRT-3 de sabah saat 8.30 – 9.30 saatleri arasında canlı yayınlanacak proğramda Muz Dosyası enine boyuna tartışılacak. Muz üretimi ve üreticilerin sorunları, Muzun Pazarlaması ve pazarlamada ortaya çıkan sorunlar, Muz Üretimi nasıl geliştirilebilir, Çikita ile rekabet edebilmemiz için ne yapmamız gerekiyor? Sorularına yanıt aranacak. TRT ekibini başta Anamur Kaymakamlığı olmak üzere, Bozyazı Kaymakamlığı, Anamur, Bozyazı, Ören ve Çarıklar Belediye Başkanları, Anamur Ziraat Odası Başkanlığı, Anamur İlçe Tarım Müdürlüğü, Komisyoncular Derneği ve Muz-Der ağırlayacak. Proğrama ayrıca Alanya, Gazipaşa ve Bozyazılı muz üreticileri ile muz işleme ve pazarlama tesisi sahipleri de katılacak. Alanya, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanları ve Akdeniz Muz Üreticileri Derneği de proğramda yer alarak muz sorunlarını dile getirecek, katkıda bulunacak. Proğram ile ilgili öneri, dilek ve şikayetleriniz için bültenimiz telefonlarını ve Muz-Der telefonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca 21-25 Mart tarihleri arasında canlı yayınlanacak proğrama bütün muz üreticilerini, Muz sarartma Tesisi Sahiplerini, Bölgemizin Meslek Odası, Sivil Toplum Örgütleri yöneticilerini, kamu kurum ve kuruluş yöneticilerini, kısacası muz ile ilgili herkesi proğrama katılmaya davet ediyoruz.

   Muzcular E-Grup’a ilgi artıyor… www.muz.gen.tr internet adresinde bulunan muzcular e-grupta yer alan liste uzuyor. İnternet üzerinde oluşturulan grupta Anamur ve Alanya ilçelerinde bulunan muz üreticileri ve muz ile ilgilenen kişilerin isim, adres, telefon ve e-posta adresleri yer alıyor.

Aranıyor; Serik’de çalışacak sera bakıcısı 0532.7988081, Satılık; Ören’de 15 dekar terasla yamaç arazi 0532 6163597, Karatefek mevkiinde 10 dekar hazır muz serası 0532 2953183, Kaledran’da 10+7 da sulu muza uygun tarla

Doku Kültürü Muz Fidanı üzerine … Son günlerde soğuk dönemden çıkan muz fidanlarında yeni gelen yaprak saplarının çürümüş şekilde çıkması ve çürümenin gövdeden başlaması fidandan umut kesilmesine neden olmaktadır. Bu tür fidanların düzelmeyeceğini düşünen üreticiler 4-5 aydır emek verdikleri bahçelerini sökerek doku kültürü muz fidanı konusunda olumsuz düşünceler dile getirmektedir. Muz fidancılığının gelişmesini etkileyecek bu olumsuzlukların giderilmesi yararlı olur. Fidan üreticisi firmalar fidan bedellerini 50 yeni kuruş daha artırarak, fidanlar için takip, değiştirme gibi bazı garantiler de sunabilirler. Ayrıca bazı bitkilerin gövdelerindeki mantar hastalığı fidanlarına da geçebileceği için kullanılmamalarında yarar görülmektedir.

 

Muz Gövdesi Parçalayıcısı; Anamur’da muz serası içinde kesilip atılacak olan ana bitkinin gövdesini parçalamanın kolay yolu bulundu. Elektrik veya benzinle çalışan hizar motoru, muz gövdesini istendiği kadar parçalıyor. Parçalan bitkiler daha kolay çürüyerek toprağa karışabiliyor. Bu şekilde muz parçalayan Mehmet Bal bitki gövdelerini kesip dışarıya atmaktansa bu şekilde parçalanıp sera içinde kalması hem ot mücadelesi, hem de organik gübre takviyesi yönünden çok iyi açıklaması yaptı.

Sulama ve Gübreleme: Haftada 1 sefer önerdiğimiz sulama saatine göre sulama yapılmalıdır. Hasat edilmemiş hevenkler varsa önerilen dozda potasyum gübrelemesine devam edilmelidir. Yeni gelişen fidanlar için ay sonuna doğru azotlu gübrelerin verilmesine başlanabilir. Onarım veya dikim sonrası fidanların kök ve gövdelerinde meydana gelen yaralanmalarda kök çürüklüğü veya benzeri mantar hastalıklarının gelişmemesi için onarım bitince ilk suda mutlaka sistemik mantar ilaçları ile ilaçlanmalı, ayrıca köklendirici ve sıvı hümik asitlerle desteklenmelidir.

Havalandırma : Özellikle güneşli günlerde alın havalandırmasına devam edilmelidir. Meyve ve gövde hastalıklarının olmaması için saat 11 oo de tavanda su damlaları olmayacak şekilde alın havalandırması yapılmalıdır. Toprağın hızlı ısınması için toprak nemi azaltılmalı, sera tavanında havalandırma ile su damlacıkları gönderilmeli ve sera içine bol güneş ışığı girmesi sağlanmalıdır.

Sıcaklık : Sera içinin güneşli havalarda aşırı ısınması yani 30 derecenin üzerine çıkması engellenmelidir. Ayrıca düşük sıcaklıklara da dikkat edilmeli, sıcaklığın 7-8 derecenin altına inmemesi için önlemler alınmalıdır. Sıcaklığın 7 derecenin altına indiği zamanlarda mutlaka sisleme veya başka araçlarla ısıtma yapılmalıdır.

MUZ SERALARINA ÖZEL SİGORTA.... Üreticinin belirlediği teminatlara göre, % 1 gibi küçük oranda primle, dolu, fırtına, yangın, sel-su baskını, don risklerine karşı sera sigortası yapılmaktadır. 365 gün rahat uyumak için. BAŞAK SİGORTA Anamur Acentesi Mehmet AKÇA  Cep: 0535 0536 5770238      İş:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Anamur

AGROHUM

% 85 Toz Hümik Asit

 

Organik Toprak Kondisyonlayıcı ve Bitki Gelişim Düzenleyicidir

Agrohum; İçerdiği yüksek oranda hümik asitler ve besin elementleri toprakta fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkiler göstererek toprak verimliliğinin arttırılmasında bitki beslenmesi ve gelişiminde şaşırtıcı yararlar gösterir. Avrupa Birliği 2092/91 sayılı Organik Tarım Yönetmeliğinde kullanımı önerilmektedir. Kök gelişimini hızlandırır ve kök sistemini güçlendirir. Zedelenmiş kökleri iyileştirir. Çiçeklenme, yaprak gelişimi ve bitki büyümesini artırır. Kök bölgesi aktivitesini artırır. Bitkilerin iştahını yükselterek besin alımını artırır ve düzenler. Bitkinin Azot, Fosfor, Potas ve İz element kullanma yeteneğini arttırır. Klorofil gelişimini ve Fotosentezi artırır.  Ürün verimi ve kalitesini artırır, ürün raf ömrünü uzatır. Hasatta erkencilik sağlar, erken olgunlaşmayı artırır. Bitkinin hastalıklara, zararlı haşerelere, pestisit tahribatına, strese, toza, soğuğa ve kuraklığa karşı dayanıklılığını artırır. Hümifikasyon sonucu bünyesinde oluşan doğal bitki hormanları (Auxin, Gibberellin ve Cyotokinin) ve antibiyotikler (Streptomysin, Terramycin, Bacitracin) bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişimini sağlar, enfeksiyon hastalıklarına karşı direncini artırır. Yapılan denemelerde bitki başına 1 kg Agrohum kullanımının % 25 verim artışı yaptığı tesbit edilmiştir.

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa