Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

İthal Organik Sıvı Gübre

            

 Bayilerden isteyiniz...

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :44

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   NİSAN 2005

 Bültene devam mı ? Tamam mı? 21-22 Mart 2005 tarihlerinde yayınlanan TRT 3 Bu Toprağın Sesi” proğramının yayını sonrası Aylık Muz Bülteni olarak bir değerlendirme yaptık. Acaba aylık Muz Bülteni ile ne kadar ihtiyaca cevap veriyoruz? Bu sorunun cevabını sizlerden almak istiyoruz. Muz Bülteni bir ihtiyaca cevap veriyor mu? Üreticinin işine yarıyor mu? Bir bilgilendirme yapıyor mu? Aylık Muz Bültenleri yayınlanmaya devam etsin mi? Bu soruların en azından birine evet diyorsanız lütfen 0532 4862853 nolu telefona mesajla “bültene evet “ yazın ve gönderin. Veya aynı telefonu arayarak bültenin devam etmesinin yararlı olacağını söyleyin. Her ay 1.500 adet basılarak, her ay farklı bir sponsor firmanın desteği ile Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticileri ile 5.000 ‘e yakın tarımcıya e-posta yoluyla 5 yıldır ücretsiz ulaştırılan muz bülteni sizlerden alacağımız mesaj desteğine göre devam edecektir. Mesajla veya arayarak bültenin devam etmesini istemezseniz, biz gerçekten muzda üretim sorunlarının bittiğini ve muz bülteninin işlevsiz kaldığını düşüneceğiz. Saygılarımızla.

TEŞEKKÜRLER

BU TOPRAĞIN SESİ

Teşekkürler TRT

TRT ilk defa canlı yayınla Anamur’a geldi. Hem de 4 gün üst üste… Türk televizyonlarında ilk defa muz dosyasını açan TRT “Bu Toprağın Sesi” proğramı yapımcıları Muz-Der’in talebi üzerine Anamur’a geldi ve muhteşem 4 bir haftalık yayın yaptılar. 21-22-24 ve 25 Mart tarihlerinde TRT-3 de sabah saat 8.30 – 9.30 saatleri arasında canlı yayınlanan proğramda Muz Dosyası enine boyuna tartışıldı. TRT ekibinin çalışmaları, Anamur Kaymakamlığı organizasyonu, Anamur Ziraat Odası ve Muz-Der’in katkıları, Anamur Belediye Başkanlığı, Anamur İlçe Tarım Müdürlüğü, Komisyoncular Derneği destekleriyle sağlandı. Emeği geçen herkese teşekkürler... Proğramın ayrıntıları ve fotoğrafları www.muz.gen.tr internet sitesinde... İlk günkü proğramın özetini ana hatlarıyla bilginize sunuyoruz...

Deneme-yanılma yoluyla üretim sorunlarını çözdük mü? 21 Mart 2005 Pazartesi günü yayınlanan  proğramda “Muz Üretimi ve Sorunları” konusu işlendi. Konuşmacı olarak Anamur Muz-Der Başkanı Niyazi Sinanoğlu, Akdeniz Muz-Der başkanı Tuncer Müftüoğlu ve muz üreticisi olarak Ali Haydar Kılıç katıldı. Yapılan

 konuşmalarda çok ilginç fikirler ortaya atıldı. Deneme yanılma yoluyla üretim sorunlarını çözmüşüz. Proğramda ortaya çıkan görüşler ana hatlarıyla aşağıya çıkarılmıştır.

Yerli muz dışarıdan ithal edilen muzdan daha taze olarak tüketiciye sunuluyor.*Ben üretimle ilgili sıkıntılarımız olduğuna inanmıyorum. Bizim pazarlamayla ilgili sıkıntılarımız var.*1985 yılında biz pazarda yoktuk. Raflara konamıyorduk. 1993 yılından itibaren ithal muz ile yarışta bu aşamaya geldik. *Yerli muz üretimi küçük ölçekte üreticilerle yapılıyor. Ekvador ‘da büyük üreticiler yapıyor. Sorunumuz bu. *Bundan 7-8 yıl önceki meyve kalitesinden daha iyi durumdayız. *Bizim ithal muz ile rekabet edebilmemiz için önce üretim maliyetlerini düşürecek çalışmalar yapmamız gerekiyor. *Üreticiler kendileri bazı şeyleri keşfetmeye çalışıyor. Bütün bu keşifleri, üniversite ve araştırma kuruluşları yapıp üreticiye sunmalıdır. *Anamur’da muz üreticilerinin bilinç seviyesi çok yüksek. *Mühendisler, doktorlar, öğretmenler muz üretiyor. *Muz Üreticileri Birliğini kurmak için hazırlıklar yapıyoruz. *Girdi fiyatları dünya fiyatlarına insin, biz Türk halkı olarak bakın neler yaparız. *Tarım Bakanına gittik. Çok güzel söyledi. Maliyetleri düşüreceksiniz, verimi artıracaksınız. Nasıl olacak bu? *Japon arabasına binecekseniz gidin orada iş arayın. *Öncelikle veraset yasasını değiştirmemiz gerekli. Araziler parçalanmamalı. *Üretildiği yerde 46 sent olan bir ürün, nasıl oluyor da Mersin limanına geldiği zaman 35 kuruş olarak faturayla giriyor. *İşletme büyüklüğünü artırır, sera teknolojisini geliştirir, iyi çeşit seçer, üretimi de 12 aya yayabilirsek ithal muzu silebiliriz. *Vergiler kademeli olarak kaldırılırsa muz üretimi bitebilir. Ama biz önlemimizi alıyoruz. *Bizim bilincimiz var. Büyüklerimiz ve Anamur Ziraat Odası Başkanı ve İlçe Tarım Müdürümüzün gerekli çalışmayı yaptıklarına inanıyoruz. *Siz kimden öğreniyorsunuz muz yetiştiriciliğini? *Deneme yanılma… *Devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Bizi unutmasınlar. *Tarım Bakanlığından Muz Araştırma İstasyonunun kurulmasını istedik. *İlçe Tarım Müdürlüğünde muz ile ilgilenen bir mühendis yok. *Tarım Bakanlığı Yasak savıyor. Üretici Birliklerinin kurulmasını istemiyor. *Gümrük vergileri birden kesilmeyecek. Peyder pey kesilecek. *Yol kontrollerinden biliyoruz, Mersin gümrüğüne girmeden limandan çıkış yapan araçlar Antalya’ya geçiyorlar. *Üretici kredileri tüketici kredilerinin altında olmalıdır. *TRT nin bir kanalı tarıma ayrılmalıdır. Bizim de bir kanalımız olsun. Cam ekran bize bir çok şey öğretir. Bu Toprağın Sesi bunun örneğidir. *Ben tüketici olarak tabi ki yerli üretimi tercih ederim. Tabi ki daha iyiyse tercih ederim.

Sulama ve Gübreleme; Onarım sonrası yaralanan yerlerin tedavisi ve toparlanması için; dekara; 250 gr Benlate vb sistemik mantar ilacı, 200 gr Racine vb köklendirici ve 500 gr sıvı hümik asit kullanılmalıdır. Onarım sonrası kırmızı örümcek faaliyetini kontrol altında tutmak için kırmızı örümcek mücadelesi yapılmalıdır. Başka bir teknik öneri yapılmamışsa, bu ay boyunca haftada 2 kere; dekara; sulama süresince, 2,5 kg Üre, 0,5 kg Amonyum Sülfat, 200 gr Nitrik asit, 100 gr MAP veya benzeri fosfor ve 200 gr sıvı hümik asit verilebilir. Nematod yoğunluğu varsa;  dekara; meyve yoksa  5 litre Nemacur veya muadili, meyve varsa; 5 litre Rugby sıvı kullanılabilir. Nematod uygulaması yapılırsa 10 gün sonra onarım sonrası yapılan ilk uygulama tekrarlanmalı.

   Havalandırma : 2. Sera havalandırmaları genellikle alından, sabah 10 ile öğleden sonra 15 arası kısmen yapılacak. Nem % 60’ın altına inmeyecek, sıcaklık 35 in üzerine çıkmayacak. Gerekirse saat 11 – 14 arası yarım saat ara ile 5’er dakika sisleme çalıştırılmalı.

İthal Organik Sıvı Gübre

               

VINASSE; Organik tescilli olup, tamamen doğal, bitkisel orjinli, ithal, organik sıvı gübredir.

İÇERİĞİ: Organik madde % 50, Azot (N) % 2.5, Potasyum (K2O) % 6, pH = 6-7

VINASSE; Toprağı organik maddece zenginleştirerek yapısını düzeltir. Biyolojik aktiviteyi artırır. Kök gelişimini sağlar. Bitkinin soğuğa, kuraklığa ve hastalıklara karşı direncini artırır. Verim ve kaliteyi yükseltir.

Muz bitkisinde fide dikim ve onarımdan itibaren haftalık dönüme 5-6 litre verilerek kök oluşumunu ve bitkinin üst aksamının gelişmesini sağlar.

RTM TARIM KİMYA SAN. TİC.A.Ş.      www.reva.com.tr

Büyük Buğday Pazarı Yanı. Fevzi Çakmak Mah. Bayrak Sok. 1. Blok No:4  KARATAY- KONYA

Tel: 0332 3421919 (pbx)  Faks: 0332 342 44 22

B a y i l e r d e n   i s t e y i n i z …

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa