Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

TACHIGAREN 30 L

Sistemik

Kök Çürüklüğü İlacınız…

 

GÜNDÜZ TARIM

Nevzat GÜNDÜZ

Kıbrıs Cad. No:19

Tel: 0324.816 47 26 Anamur

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :45

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   MAYIS 2005

Bültene devam… Geçen sayıda sorduğumuz bültene tamam mı? Devam mı? sorusuna gelen cevaplar yeterli olmasa da, gösterilen ilginin yeterli olduğu değerlendirmesini yaparak biz de bültene devam diyoruz. Bu soruyla ortaya çıkan öğrendiğimiz yeni bir uygulamayı başlatıyoruz.

Muzcular Telefon Grubu kuruluyor. Muz üreticilerinin özellikle cep telefonları ile bir zincir oluşturmayı düşünüyoruz. İnternet üzerinde oluşturduğumuz e-posta grubuna ek olarak telefon grubuna bütün muz üreticilerini dahil etmek istiyoruz. www.muz.gen.tr de de yayınlayacağımız telefon grubu ile zaman zaman cep telefonunuza gönderilecek mesajlarla acil haberleşmeler sağlanacaktır. Böylece muz ile ilgili gelişmelerden her zaman anında haberdar olabileceksiniz. Muzcular telefon listesinde yer almak isteyen okuyucularımız telefon numaralarını, mümkünse isim soyadlarını ve ilçelerini bir mesajla veya doğrudan telefonla lütfen 0532 4862853 nolu telefona bildiriniz.

MUZ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ KURULMALIDIR… Anamur İlçe Tarım Müdürlüğü önderliğinde başlatılan Anamur Muz Üreticileri Birliği kuruluş çalışmaları devam ediyor. Anamur İlçe Tarım Müdürü H.Niyazi Sarıoğlu konu hakkında yaptığı açıklamada, Anamur muzunun artık bir marka haline geldiğini ve üretimi, nakliyesi ve pazarlanması sırasında teknoloji kullanımını arttırmak, pazara geçerli norm ve standartlarda ürün üretmek ve sevk etmek, muzun ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama gücünü arttırıcı tedbirler almak için tüzel kişiliğe ihtiyaçları olduğunu, bunun için de Anamur’daki muz üreticilerinin bir araya gelerek, birlik kurmalarının zorunlu hale geldiğini ifade etti. Anamur muzunun üretimini talebe göre planlamak, ürün kalitesini iyileştirmek amacıyla kurulacak olan Anamur’da Muz Üreticileri Birliği’ne üye olmak için muz üreticilerimizin Ziraat Odasından muz yetiştirdiklerini belirten bir çiftçi belgesi alarak, nüfus cüzdan suretleri ile birlikte Anamur İlçe Tarım Müdürlüğüne  müracaat etmeleri gerekmektedir. Bütün muz üreticilerini sorunlarını çözecek olan Muz Üreticileri Birliği’ne üye olmaya çağırıyoruz.

   Muz Projesinin ilk aşaması tamamlandı...

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde görevli Ziraat Mühendisi Hasan PINAR, İhsan Canan ve Cengiz Türkay tarafından bir konferans sunuldu. Anamur Tarım İlçe Müdürlüğü, Anamur Ziraat Odası ve MUZ-DER tarafında desteklenen “Anamur Koşullarında Örtü Altında Yetiştirilen Muzların (Dwarf cavendish Klonu) Beslenme Durumlarının ve Yapraklarındaki Besin Elementlerinin Mevsimsel Değişimlerinin Saptanması, Verim ve Kaliteyle İlişkileri” konulu projenin sonuçları ve elde edilen bilgilerin değerlendirildiği toplantıya İlçe Tarım Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte Anamur Ziraat Odası Başkanı Levent TUFAN ve Muz-Der Başkanı Niyazi SİNANOĞLU katıldı. Proje sonuçları yayınlandığı zaman bültenimiz ve sitemiz aracılığı ile siz üreticilerimize ulaştırılacaktır.

Yeni denemeler kuruluyor…  BİMAS adındaki doğal bitki antifrizinin sıcaklık streslerine karşı etkisini görmek amacıyla Zir.Yük.Müh. Bünyamin Kozak tarafından bir deneme kuruldu. Yine Kozak tarafından muz hevenklerine takılan kırmızı (parmak uzatan), açık mavi (erkencilik sağlayan) ve koyu mavi (hasadı geciktiren)

torbaların muz hasad zamanlarına etkileri konulu bir deneme daha kuruldu. Kurulan denemelerden elde edilen sonuçlar yine bültenimiz ve sitemiz aracılığı ile sizlere duyurulacaktır.

Denizbank faizleri düşürüyor… Muz üreticilerine yönelik olarak verilen dekar başına 14 milyar yatırım, 3 milyar işletme kredisinde faiz oranları % 19,8 e düştü. Yatırım kredileri yılda 1 ödemeli ve 4 yıl vadeli olarak uygulanıyor.

Çok önemli olan yaprak çıkışlarını izleyelim…  Bitki gelişmesinde yaprak çıkış süresi çok önemlidir. Muz yetiştiriciliğinde de yaprak çıkış hızının azalması, bir takım hastalık ve zararlıların ön habercisi olabilir. Bugünlerde 5-7 gün arası çıkan muz yaprakları daha uzun zamanda çıkış yapıyorsa sorun var demektir. Bu sorunu erken tesbit için her vana alanında 2-3 bitkinin son çıkan yaprağının altına kalemle açıldığı tarihi yazarak izlersek erken uyarıyı almış oluruz.

   Mayıs Ayı Muz Bakım Proğramı;

1. Havalandırma: Sera havalandırmaları genellikle alından, sabah 10 ile öğleden sonra 15 arası kısmen yapılacak. Nem % 60’ın altına inmeyecek, sıcaklık 35 in üzerine çıkmayacak. Sıcaklık azaltılamıyorsa tepeler sürekli açılabilir. Gerekirse saat 11 – 14 arası yarım saat ara ile 5’er dakika sisleme çalıştırılmalı. Bütün bunlardan sonra yine de sıcaklık azalmıyorsa seranın batı ve güney kenarları gölge tozu (çinko üstüveci) ile hafif gölgelenebilir.

2- Kırmızı örümcek faaliyetini kontrol altında tutmak için yapraktan; 100 litre suya 75 gr Masai veya 40 gr Pirate ilaçlarından veya hem ergin hem yumurta öldürücü kırmızı örümcek ilaçlarından (Örn: Neoron 100 litre suya 100 gr Neoron veya 150 gr Kelthane, Hekthane vb, veya 30 ml Torque 50 wp veya 50 ml Pennstyl 600 FL ye ek olarak 200 ml Tedion V-18 C veya İzodion V-18 veya 50 ml Nissorun veya 20 ml Apollo gibi yumurta öldürücüler) dönüşümlü olarak uygulanacak.. Kırmızı örümceklerin bağışıklık kazanmaması için aynı ilaç üst üste iki sefer uygulanmayacak. 

3- Nematod yoğunluğu için;  dekara 5 litre Nemacur veya muadili, meyve varsa; 5 litre Rugby sıvı kullanılacak.

4- Kök Çürüklüğü için Nematod uygulamasından 10 gün sonra; dekara;

150-250 gr sistemik mantar ilacı,

200 gr Racine vb köklendirici ve

500 gr sıvı hümik asit kullanılmalıdır

5- Gübreleme; (*Toprak tahlili ve bahçe kontrolü yapılarak önerilen rakamlar değiştirilmelidir. Önerilen gübrelerin ticari isimleri değil içerikleri ve güvenilirlikleri önemlidir.)

*5.1. Haftada 2 kere; dekara; damlamadan, sulama saatine göre sulama süresince,

2,5 kg Üre (% 46 Azot)

2,5 kg Potasyum Nitrat (13-0-46)

0,5 kg Amonyum Sülfat (% 21 Azot)

200 gr Nitrik asit

200 gr sıvı hümik asit

2,5 kg MAP veya benzeri fosfor (5 – 10 – 15 Mayıs olmak üzere toplam 3 sefer)

 

Aranıyor… Kiralık sera aranıyor… 3 aile bakıcılığını yapacak sera arıyor

 

5.2. 15 günde 1 sefer; damlamadan; dekara, sulama süresince, tek başına;

2,5   kg CAL-Mag veya 2,5  kg Kalsiyum Nitrat

Cal-Mag kullanılmıyor ise ayda 1 sefer dekara 2 kg Mağnezyum Nitrat veya Mağnezyum Sülfat ayrıca kullanılacak.

6- Fidan ayarı;  Mayıs ortasında toprak yüzeyine yeni çıkmış olan küçük fidanlardan en uygun 2-3 tanesi bırakılacak, diğerleri toprak seviyesinden kesilecek, içleri oyularak üre konulup imha edilecek. Bu işlem dikkatli bir şekilde daldız ile de yapılabilir.

7- Yaprak yiyen kurtlar için; 10 gün ara ile tenekeye 7 gr Avaunt ilacı son çıkan 2 taze yaprağa sıkılabilir. Veya sera içi sisleme uygun ise dönüme 300 gr DDVP, akşam saatlerinde seranın bütün pencereleri kapatıldıktan sonra sislemeden verilebilir.

TACHIGAREN 30 L

Sistemik Kök Çürüklüğü İlacınız…

Hymexazol etki maddeli toprak fungusiti olan Tachigaren, sistemik etkisi ile kök çürüklüğüne neden olan bir çok toprak mantarına karşı oldukça iyi sonuç vermektedir.

Çoğu ilaçla rahatça karışabilir.

Dekara 150 ml dozda, damlama ile güvenle kullanılabilir.

ANT-STAR

Yeşilbahçe Mah. 1446 Sok. Alkış Sitesi A Blok 54/M  Tel: 0242 312 32 05 Faks: 0242 312 32 08

B a y i l e r d e n   i s t e y i n i z …

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa