Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

www.turkuaztarim.com

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :46

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   HAZİRAN 2005

Muz gitti, gidiyor… Muz üreticileri geleceklerine sahip çıkma konusunda yeterli desteği veremiyor. Yapılan basın açıklamalarına ve yapılan başvurulara ses vermeyen Bakanlığın tavrı belli değil. 2006 tarihinden itibaren aşamalı olarak düşürülecek gümrük vergilerinin hangi orana kadar düşürüleceği de önümüzdeki günlerde şekillenecek. Bu konuda bir açıklama yapan Prof.Dr. Gülcan Eraktan, muz hassas ürün listesine girerse sorun yok diyor. Peki hocam, ya girmez ise. Hassas ürün listesine girmezse muzun ve muzcunun başına neler geleceği yetkililer tarafından telafuz bile edilmiyor. Dünya Ticaret Örgütü kararlarına göre 2006 yılından itibaren ithal edilen ürünlere uygulanan Gümrük Vergilerini önce % 100’ün altına, sonra da her yıl % 4 oranında indirmek üzere anlaşmaya varılan orana kadar indirecekler. Bu uygulamadan tek kurtulacak olan Yeşil Kutu denilen hassas ürün listesine giren ürünler.

Başbakan Erdoğan'a Anamur muzu soruldu! “Honkong’ta yapılacak DTÖ toplantısına sunulacak Yeşil Kutu’ da muz yer alacak mıdır ? Yer almıyorsa muz tarımı ile uğraşan 300 bin kişinin mağduriyetini gidermeyi düşünüyor musunuz? Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlü olarak cevaplandırması talebiyle TBMM’ye Anamur Muzu ile ilgili soru önergesi verdi. Bulut önergesinde, Kasım ayında Dünya Ticaret Örgütü’nün Honkong’ta yapacağı toplantıda Muzunda içinde bulunduğu bazı tarımsal ürünlerdeki korumaya yönelik uygulamaya son vereceği duyumunu aldığını ifade etti. Tevfik Diker  30.5.2005 Gözcü Gazetesi

Küresel kapitalizm Türk çiftçisini vuruyor; Önümüzdeki Kasım ayında Dünya Ticaret Örgütü, Hong Kong'da yapacağı toplantıda önemli kararlar alacak. Bu toplantıdan çıkabilecek kararı mümkün olduğunca hafifletmek için yoğun çaba gösterenlerin başında muz üreticileri geliyor. İthal muz şu anda Türkiye limanlarında 300-350 bin liraya fatura ediliyor. Kasım ayında Dünya Ticaret Örgütü'nün yapacağı toplantıda ya muzdaki gümrük vergisinin tamamen kaldırılması istenecek ya da bu verginin düşürülmesi.. Eğer Amerikan şirketlerinin isteği kabul edilecek olursa bilinmelidir ki, muzcular muz bahçelerini ve seralarını bir kez daha sökmek zorunda kalacaklardır. Bilinmelidir ki, gümrük vergileri kaldırılır, yerli üretim duracak olursa bugün mevsimine göre 1.5 ile 2.5 YTY'ye yenen ithal muz ilk fırsat 3,5 YTL'ye çıkacaktır. Çünkü, yabancılar için öncelikli konu yerli üretimi engellemektir. Yerli üretim engellenecek olursa fiyatları istedikleri gibi belirme imkanına kavuşacaklardır. Abdulkadir Özkan – Milli Gazete

Anamur’dan Ankara’ya Muz çıkarması; Mithat ÜNAL/ANAMUR Mersin’in Anamur ilçesinde MUZ-DER Başkanı Ecz Niyazi Sinanoğlu, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Anamur İlçe Temsilcisi İlker Aydoğan, Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı(TÜSİAV)’ın Alanya, Gazipaşa, Anamur, Bozyazı ilçelerinden sorumlu Bölge Temsilcisi Sanayici A.Haydar Kılıç ve Vedat Çelikbaş’tan oluşan heyet, Ankara’da temaslar yaptı. Gerçekleştirilen basın toplantısında, ağırlıklı olarak Anamur Muzunun yeşil kutu kapsamına alınması ve bunun bölge ve Türkiye ekonomisine olan katkısı anlatıldı.

Mersin kalkınma ve İşbirliği Konseyi Vali Atilla Osmançelebioğlu başkanlığında Anamur’da toplandı.  Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerinin turizm ve tarım konularının ele alındığı toplantıda Anamur Kaymakamı M. Hulusi Kaya, slayt eşliğinde yaptığı konuşmada Anamur’un turizm ve tarım kenti olduğunu, muz ve çileğin üretiminin ve pazarlanmasının giderek arttığını ve Anamur’a önemli ölçüde ekonomik katkı sağladığını belirterek, Anamur’un turizmde de hızlı bir şekilde hak ettiği yere gelmesi gerektiğini ifade etti. Anamur Belediye Başkanı M. Suphi Alp ise, yaptığı konuşmada, Anamur-Girne hattı üzerinde durdu. Gümrük Konusunda sıkıntılar çektiğini dile getiren Başkan Alp, bu konunun acilen çözülmesini istedi. Başkan Alp, Anamur’un hızla kabuk değiştirdiğini, turizmde de önemli adımlar atıldığını sözlerine ekledi.

Kanal B Televizyonunda Muz Proğramı; Muz-Der’in davetlisi olarak Anamur’a gelen yapımcı Erdal Kumbasar, Anamur ve Bozyazı ilçelerinde yaptığı çekimlerle muz konusunu masaya yatırdı. 6 Haziran pazartesi günü sabah 07.30 – 08.30 saatleri arasında muz üretimi ve sorunları, 10 Haziran Cuma günü sabah 07.30 – 08.30 saatlerinde muzun pazarlanması ve sorunları konularında yayınlanacak olan proğramda Anamur ve Bozyazı’dan çok sayıda muz üreticisi, pazarlayıcı ve yetkililer söz aldı. Muzun yeşil kutuya girmemesi durumunda muz üreticilerinin ve bölgenin başına neler gelebileceğinin değerlendirildiği proğram muz üretiminin geleceğine ışık tutuyor.

Muz Üreticileri Birliği Kurulması konusunda Muz-Der üyeleriyle değerlendirme toplantısı yaptı… Anamur Muz Üreticileri Derneği, Muz Üreticileri Birliği kurulması konusunda  üyeleriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. Yapılan toplantıya katılan üyeler, muz üreticileri birliğinin kurulması konusunda görüş birliğine

vardı ve bu konuda çalışma yapmak üzere Muz-Der yönetim kurulunu görevlendirdi. Bütün muz üreticilerini sorunlarını çözecek olan Muz Üreticileri Birliği’ne üye olmaya çağırıyoruz.

TOPLANTI - Muz Hevenklerine renkli poşetler takılıyor… Muz hevenklerine renkli poşetler takılması konusunda bilgilendirme toplantısı yapılıyor. Organizasyonunu Ginegar firmasının Türkiye Distribütörü olan Turkuaz Tarım A.Ş. nin yaptığı bilgilendirme toplantısında İsrail Plastnir firması teknik elemanları tarafından, değişik renklerdeki muz hevenklerine takılan poşetlerin, (kırmızı (parmak uzatan), açık mavi (erkencilik sağlayan) ve koyu mavi (hasadı geciktiren) muz verimine etkileri konularında bilgiler verilecek. 6 Haziran 2005 Pazartesi günü saat 14.00 de Bozyazı Belediyesi Düğün salonunda, 7 Haziran Salı günü saat 15.oo de Anamur Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, 8 Haziran Çarşamba günü saat 15.oo de Alanya Tarım İlçe Müdürlüğü Toplantı salonunda, 8 Haziran 2005 Çarşamba günü akşam saat 8.00 de (saat 20.oo) Gazipaşa ilçesi fuar alanında yapılacak olan bilgilendirme toplantılarına bütün muz üreticileri ve teknik elemanlar davetlidir. Demonstrasyon amaçlı kurulan denemelerin sonuçları ayrıca üreticilerimize bültenimiz aracılığı ile duyurulacaktır

Aranıyor… Kiralık Muz Serası. Yalıevleri mahallesinde 8 dönüm. Tel: 0533-3431448 * 3 aile bakıcılığını yapacak sera arıyor… Kiralık sera arayan Ekrem Derya 0324 8144897,

 Haziran 2005 ; Muz Bakım Proğramı

1. Havalandırma: Sera havalandırmaları genellikle alından, sabah 10 ile öğleden sonra 15 arası kısmen yapılacak. Nem % 60’ın altına inmeyecek, sıcaklık 35 in üzerine çıkmayacak. Sıcaklık azaltılamıyorsa tepe havalandırması da yapılmalıdır. Gerekirse saat 11 – 14 arası yarım saat ara ile 5’er dakika sisleme çalıştırılmalı. Bütün bunlardan sonra yine de sıcaklık azalmıyorsa seranın batı ve güney kenarları gölge tozu (çinko üstüveci) ile hafif gölgelenebilir.

2- Kırmızı örümcek faaliyetini kontrol altında tutmak için yapraktan; 100 litre suya 75 gr Masai veya 40 gr Pirate ilaçlarından veya  hem ergin hem yumurta öldürücü kırmızı örümcek ilaçlarından (Örn: Neoron 100 litre suya 100 gr Neoron veya 150 gr Kelthane, Hekthane vb, veya 30 ml Torque 50 wp veya 50 ml Pennstyl 600 FL ye ek olarak 200 ml Tedion V-18 C veya İzodion V-18 veya 50 ml Nissorun veya 20 ml Apollo gibi yumurta öldürücüler) dönüşümlü olarak uygulanabilir. Kırmızı örümceklerin bağışıklık kazanmaması için aynı ilaç üst üste iki sefer uygulanmamalıdır.

3- Nematod yoğunluğu için;  dekara 5 litre Nemacur veya muadili, meyve varsa; 5 litre Rugby sıvı kullanılabilir.

4- Kök Çürüklüğü için Nematod uygulamasından 10 gün sonra; dekara; 250 gr Benlate vb sistemik mantar ilacı, 200 gr Racine vb köklendirici ve

500 gr sıvı hümik asit kullanılabilir.

5- Gübreleme;  Haftada 2 kere; dekara; damlamadan, sulama süresince, 2,5 kg Üre (% 46 Azot), 3,5 kg Potasyum Nitrat (13-0-46), 0,5 kg Amonyum Sülfat (% 21 Azot), 200 gr Nitrik asit, 200 gr sıvı hümik asit, 250 gr MAP veya benzeri fosfor  kullanılabilir. 15 günde 1 sefer; damlamadan; dekara, sulama süresince, tek başına; 2,5  kg Kalsiyum Nitrat ve ayda 1 sefer dekara 3 kg Mağnezyum Nitrat veya Mağnezyum Sülfat kullanılabilir.

6- Fidan ayarı;  Haziran   ortasında toprak yüzeyindeki fidanlardan 5-6 yapraklı olanlardan 2 veya 3 tanesi bırakılacak, diğerleri toprak seviyesinden kesilecek, içleri oyularak üre konulup imha edilecek. Bu işlem dikkatli bir şekilde daldız ile de yapılabilir.

7- Yaprak yiyen kurtlar için; 10 gün ara ile tenekeye 7 gr Avaunt ilacı son çıkan 2 taze yaprağa sıkılabilir. Veya sera içi sisleme uygun ise dönüme 300 gr DDVP, akşam saatlerinde seranın bütün pencereleri kapatıldıktan sonra sislemeden verilebilir.

8- Hasta veya zayıf ağaçlar için; Tenekeye 100 gr Nemacur, 50 gr Racine, 50 gr Benlate, 100 gr sıvı hümik asit, 100 gr Üre karıştırılıp, fidan başına 2 litre kök boğazına dökülebilir.

Dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Ginegar’ın üretmekte olduğu tarımsal plastik sera örtüleri benzersiz,

mekanik, optik ve termal özellikleri ona yüksek dayanıklılık kazandırmakta, sert iklim koşullarına karşı yüksek direnç sağlamaktadır. Işığın içeriye kontrollü olarak girmesi, toza karşı dayanıklılık ve bitki zararlılarını en az seviyeye düşürmesi gibi mükemmel özelliklere sahiptir. Ginegar örtüleri; ışık yayılımını artırarak fotosentez etkinliğini önemli ölçüde yükseltmektedir. Anti drip özelliği sayesinde tavanda su damlacıkları oluşturmaz ve içerisinin kışın daha fazla ışık almasını sağlar. Termal etkisi ile seradan atmosfere yayılan ısı radyasyon kayıplarını önler. Don kayıplarını azaltır. Yüksek şeffaflığa ve ısı tutucu özelliğe sahiptir. Ginegar, 5 katlı özlediğiniz kalitede sera örtüsüdür. Turkuaz Tarım İlaç Toh.İnş.Tah.San.A.Ş. Sütçüler Mah. Yeni Toptancı Hali. Zirai İlaç Bayi Sitesi No:443 ANTALYA Tel: 0242.3392500 Gsm:0533.3770016

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa