Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

DOKTOR TARSA

Gübreleme Semineri

8 Eylül 2005 Saat 18

Kaplan Sineması - Anamur www.drtarsa.com

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :49

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   EYLÜL 2005

Mersin Milletvekili Ersoy Bulut; “Yeni Yasama döneminde, Muz Yeşil Kutuya alınıncaya kadar TBMM’de Genel Kurul salonunu terk etmeyeceğim dedi ve Muz-Der’e üye oldu”.. Anamur’da yayın yapan Türkmen FM’de Vedat Çelikbaş’ın hazırlayıp sunduğu “Akdeniz Sohbetleri” programına katılarak soruları yanıtlayan Mersin Milletvekili Zir.Yük.Müh. Ersoy Bulut, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün Kasım ayında Hongkong’ta yapılacak toplantısında yerli muzun istikbalinin belirleneceğini kaydederek, Muz Hassas ürünler kapsamına alınıncaya kadar TBMM’de Genel Kurul Salonunu terk etmeyeceğim dedi. Bulut, daha sonra TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Anamur İlçe Temsilcisi İlker Aydoğan ile birlikte MUZ-DER’e üye oldu.

Seminer; “Muzda Gübreleme” 8 Eylül 2005 Perşembe günü saat 18.oo de Anamur Kaplan Düğün Salonunda, Doktor Tarsa firması organizasyonuyla YARA firmasından Dünya Pazar Geliştirme Müdürü Dr. Juan Jose Catala ve SQM firmasından Avrupa, Ortadoğu, Afrika Pazar Geliştirme Müdürü Dr. Steve Oosthuyse tarafından Serada Muz ve Çilek Yetiştiriciliğinde Bitki Besleme Prensipleri konusunda verilecek seminere bütün üreticilerimiz davetlidir.

Panellerde muz konuşuldu; Anamur Kültür ve Turizm Festivalinde muz ve turizm konuları düzenlenen panellerde ele alındı. Yrd.Doç.Dr. Akif Altınbıçak’ın yönettiği panele Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gülcan Eraktan,  Anamur Ziraat Odası Başkanı Levent Tufan ve  Ziraat Mühendisi Durmuş Deniz katıldı. Dünya Ticaret Örgütünün yeşil kutu uygulaması ve  Anamur Muzunun geleceği konulu panele ilgi az oldu.

Yerli Muz Meydan Muharebesine Hazırlanıyor… Muz sektörü Türk ekonomisine yılda 1 milyar dolara yakın katkı sağlıyor. MUZDER başkanı Niyazi Sinanoğlu, muz sektörünün yalnızca Toroslardaki keçi çobanına gübre parası olarak 12 trilyon lira para aktardığını söylüyor. Dünya Ticaret Örgütünün alacağı karar bir yana muzcular ısrarla muz üretmeye devam ediyor. Yeni seralar kuruluyor, varolan seralar modernleştiriliyor, üretim artırılmaya çalışılıyor. Anamur kaymakamı M.Hulusi Kaya, Belediye Başkanı Suphi Alp, MUZDER üyeleri, tüccar, esnaf, tüm Anamur el ele vermiş, DTÖ'nün kararına karşı meydan muharebesine hazırlanıyor. Anamur’un yanı sıra Gazipaşa Kaymakamı İsmail Gültekin "bilgi birikimiyle ilgili sorunumuz yok. Üreticimiz çocuğunun beşiğini serada kuruyor" diyerek, eksiğin üretimde olmadığını ifade ediyor. Bozyazı'nın muz üreticisi Osman Yılmaztürk; "Benim köyümün geliri 12 milyar civarındaydı. Muz üretmeye başladılar. Şimdi 500 milyara çıktı. Ne kavga var ne döğüş. Çalışmaktan birbirlerine sataşacak zaman bile bulamıyorlar." Aydınlık 15.08.2005

Muzcular Telefon Grubu büyüyor. Muz üreticilerinin cep telefonları ile oluşturmayı düşündüğümüz iletişim zinciri büyüyor. www.muz.gen.tr de de yayınlayacağımız telefon grubu ile cep telefonunuza gönderilecek mesajlarla acil  haberleşmeler sağlanacaktır. Böylece muz ile ilgili gelişmelerden her zaman  anında haberdar olabileceksiniz. Muzcular telefon listesinde yer almak isteyen muzcular telefon numaralarını, isim soyadlarını ve ilçelerini bir mesajla veya doğrudan telefonla lütfen 0532 4862853 nolu telefona bildirebilirler.

 

Muz Hevenklerine renkli poşetler takılıyor… Muz hevenklerine renkli poşetler takılması çalışmaları devam ediyor.

Organizasyonunu Ginegar firmasının Türkiye Distribütörü olan Turkuaz Tarım A.Ş. nin yaptığı çalışmalarda İsrail  firmasının muz hevenklerine takılan mavi (erkencilik ve verim artışı sağlayan) ve gri (verimi artıran ve hasadı geciktiren) ve İsrail muz bahçelerinin % 80’inde kullanılan torbalarını temin etmek için bayilerden veya Turkuaz Tarımdan arayınız.

Bu yıl torbaları üreticilerin çok az da olsa deneme amaçlı kullanmalarını isteyen firma, ürünleri hakkında bilgilendirme çalışmalarını temsilciliklerinde sürdürüyorlar.

 

Turkuaz Tarım Tel: 0242.3392500 Gsm:0532.6380990

ahmetcelik@turkuaztarim.com

Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacak evli sera arıyorum-0537-8894785 * Kiralık Muz Serası, Yalıevleri mahallesinde 8 dönüm 0533-3431448 * Serik’de muz serasına bakacak 3 aile aranıyor. 0532 798808 * Kiralık sera aranıyor. 0324 8144897 * Satılık muz serası-Anamur-Ortaalan’da-8.200 m2. 2005 yapımı-2 katlı evli-0532-4862853 * Anamur ve çevresinde 10 dekar ve üzeri kiralık muz serası aranıyor 0532 4862853.

 

 

Bu ay; Doğumun tamamlandığı bu dönemde de sıcaklık, havalandırma, sulama ve gübreleme çok önemlidir. Sulama ve buna bağlı olarak damlama ile gübreleme haftada 2 sefer uygulanmalı, önerdiğimiz sulama saatine göre sulama yapılmalıdır. Gübreleme; Düzenli olarak azot ve fosfor destekli, potasyum ağırlıklı gübreler ile haftada 2 sefer gübreleme sürdürülmelidir. Fidanların gelişme durumuna göre azot ve fosfor uygulaması azaltılarak bitirilmelidir. Doğumların tamamlanmasıyla potasyum ihtiyacımız artmıştır. Bu nedenle ortalama olarak dekara haftada 0,5 kg saf azot, 4,5 kg saf Potasyum hesabı üzerinden gübrelemeye geçmemiz yararlı olacaktır. Tarakların tamamen açılması ve yeterli fidan iriliğine ulaşmamızla verilen azot miktarı haftada dekara 250 grama kadar düşürülebilir. Potasyum uygulaması ise haftada dekara 4,5 kg saf madde olarak sürdürülmelidir. Ayrıca 15 günde bir sefer dekara 2,5 kg Mağnezyum sülfat ve 2,5 kg % 15 lik Kalsiyum tek başlarına ayrı ayrı uygulanmalıdır. Havalandırma; Alın ve tepe havalandırması sürdürülmelidir. Sıcaklık; Yüksek sıcaklıklara dikkat edilmeli, sıcaklığın gündüz 35 derecenin üzerine çıkmaması için önlemler alınmalıdır. Bakım : Kırmızı örümcek yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Kırmızı örümcek mücadelesi için kırmızı örümcek mücadelesindeki uyarılar dikkatle uygulanmalıdır. Fidan Ayarları: Fidan ayarları bu ay sonlandırılmalıdır. Yeterli büyüklüğe gelmiş ortalama 9-10 adet kılıç yapraklı muz fidanları, büyüklüğüne göre 1 veya 2 adet olmak üzere ana ağacın dibinde bırakılır. Bırakılan fidanlar dışındaki diğer fidanlar daldız ile anaya zarar vermeden ayrılmalı, ananın ve bırakılan fidanların dibi toprak ile yaygın bir şekilde doldurulmalıdır. Meyve Çürüklükleri: Meyve uçlarında bugünlerde gözlenmeye başlanan çürüklüklere karşı iyi havalandırma, hevengin üzerine yaprak ayaları oyularak hava bacası açma, ortam nemini düşürme, damlamadan sistemik sıvı bakır verme ve meyve parmaklarına bakırlı veya uygun mantar ilaçları kullanılmalıdır. Eylül Dikimi: Yeni muza başlayacak olan üreticilere eylül-ekim aylarında muz dikimini öneriyoruz. Bu aylarda yapılan fidan dikiminde verimde yıl kaybı  yaşanmadan tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Sonbahar dönemi kullanmak için dekara yaklaşık 8 ton (1 kamyon) hayvan gübresi alınarak, kamyon başına 2,5 litre Mocap vb. ilaçla ilaçlanarak üzeri plastik örtü ile örtülü olarak 1 ay kadar bekletilecek ve sonra sera içine bitkilerin arasına serilebilir.

 

Türkiye’nin birçok üretim bölgesinde eğitim seminerleri düzenleyen Doktor Tarsa şimdi Anamur’da…

Türkiye’de tarım konusunda bitki besleme, sulama, topraksız kültür alanlarında çalışmaları olan Doktor Tarsa firması eğitime ve bilgi paylaşımına önem vererek Bu konudaki çalışmalarını artırmıştır.

Doktor Tarsa Türkiye genelinde ürünlere yönelik birçok gübre çeşidi ile hızla yaygınlaşıp, çalışma alanlarını geliştirmiştir. Şimdiye kadar Türkiye’nin birçok bölgesinde eğitim seminerleri düzenleyen Doktor Tarsa  şimdi Anamur’da…

8 Eylül Perşembe günü Anamur Kaplan düğün salonunda saat 18:00’ de gerçekleşecek olan Doktor Tarsa seminerine, YARA firmasından Dünya Pazar Geliştirme Müdürü Dr. Juan Jose Catala ve SQM firmasından Avrupa, Ortadoğu, Afrika Pazar Geliştirme Müdürü Dr. Steve Oosthuyse katılacaktır.

Konusunda uzman olan bu kişiler serada Muz ve Çilek yetiştiriciliği hakkında bilgiler verecektir.

Seminere tüm bayiler ve çiftçiler davetlidir.

Nitro Asit geldi…

Muzda gübrelemede kullanılan nitrik asit yerine güvenle kullanabileceğiniz Nitro Asit gelmiştir. Düşük pH sı ile sulama suyunun asitliğini düzenleyen, topraktaki Kalsiyum, Mağnezyum gibi bitki besin elementlerinin alınmalarını kolaylaştıran nitro asit siz muz üreticilerinin hizmetine sunulmuştur.

Deniz Tarım Ltd.Şti. Anamur

Tel: 0324 814 73 93

www.tarim.gen.tr/deniztarim

 

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 5.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa