Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

Muz Torbaları

 

Turkuaz Tarım 0532.6380990

ahmetcelik@turkuaztarim.com

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :50

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   EKİM 2005

Bozyazı Muz Festivalinin ikincisini de yaptı… Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Bozyazı muz şenliği ve yarışmasının ikincisi bu yıl 3 Ekim’de tekrarlandı. Bozyazı Kaymakamı Nusret Şahin başkanlığında oluşturan komitede Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Tekeli Belediye Başkanı Mehmet Yapalak, Tekmen Belediye Başkanı Mehmet Şah, Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, çiftçi ve işadamlarından Hayati Aydul, Ahmet Ok, Osman Yılmaztürk, Mustafa Şen, Abdullah Gümüş ve İshak Yılmaz yer aldı. Festivalin icra kurulu başkanı İlçe Tarım Müdürü Avni Taşyürek’den oluştu. Darısı Anamur Muz Festivalinin başına!

Şu Çılgın Muzcu Türkler! 104 kg Muz Hevengi...

Bu yıl ikincisi yapılan Bozyazı Muz Festivalinde geçen yılın muz birincisi Abdullah Gümüş muz ağası seçilirken, muz birincisi 104 kg ile ve ikincisi 94 kg ile Anamur ilçesi muz üreticilerinden Mithat Kül oldu. Üçüncülüğü 84 kg ile Bozyazı ilçesinden Osman Yılmazer aldı. Birinci ve ikinciliği alan ve henüz 3 yıl önce muz üretimine başlayan Mithat Kül, başarısını teknoloji ve disipline bağlıyor. Emekli Astsubay olan Kül, arazi seçimi ve sera yönünün muz yetiştiriciliği açısından çok önemli olduğunu, serasının iyi ışıklandığını, sulama, gübreleme ve havalandırmada büyük bir disiplin uyguladığını, muzun bir bebek gibi fazla değişim yaşamadan istediği ortamı sağlayarak bu sonucu elde ettiğini belirtti.  Kül, üretim maliyetlerini aşağı çekecek çalışmaların Bakanlık ve üniversiteler tarafından yapılıp çiftçiye aktarılırsa, başarıların daha da artabileceğini söyledi.

Türkiye muz üretiminin 20 kg lardan 104 kg lara kadar çıkmasını sağlayan çılgın muzcu Türkleri kutluyor, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Festival kapsamında yapılan muz panelinde Akdeniz Üniversitesinden Doç.Dr. Hamide Gübbük muz üretimi, Tarım İl Müdürlüğünden Dr. Kubilay Derin tarım ilaçları kullanımı, Zir.Müh. Hasan Pınar, muz konusunda Tarım Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Muz-Der başkanı Niyazi Sinanoğlu'da muz üreticisini mücadele için bir araya gelmeye çağırdı.

Sıra Anamur Meslek Yüksek Okulunda.. Anamur halkı ve bölgedeki muz üreticilerinin büyük talep ve beklentileriyle 3 yıl önce Anamur Meslek Yüksek Okulu bünyesinde açılan ve Muz üzerine araştırma - geliştirme çalışmaları yapması beklenen Subtropik İklim Bitkileri Bölümünün bu konuda ne zaman çalışma yapacağı merak ediliyor. Panele katılan üreticiler, üniversite ve araştırma kuruluşlarının muz üzerine bilimsel çalışmalar yapılmasını beklediklerini söylediler. İmkansızlıklar içerisinde bile üreticinin ve bazı teknik elemanların elde ettiği başarılara ek olarak, yeterli teknik kadrosu bulunan kuruluşların muzda elde edilen başarıyı geliştirmeleri bekleniyor.

Şiddetli Kasırgalar Bekleniyor… Bilim adamları küresel ısınma nedeniyle Katrina kasırgası gibi kasırgaların artmasının beklendiğini ifade ediyorlar. Hızı saatte 250 km yi bulan Katrina kasırgası gibi kasırgalar ortaya çıkınca müthiş zararlar verebiliyor.

Sarartma tesislerine 3 Ekim standardı Mithat Ünal/Anamur Avrupa Birliği müzakereleri öncesi muzun temizlenmesi ve ambalajlanması için standart sistem getirilirken gıda izni alınması yönünde sarartmacılar uyarılıyor. Muz sarartma tesislerinde  havuzlu yıkama yerine band üzerinde tazyikli ve ilaçlı su ile yıkanarak ambalajlanmaya başlandı.

Muz-Der’e yeni katılımlar… Muz-Der yeni üyeleriyle güçlendi… Muzcuların duayeni, Anamur’un en tecrübeli muzcularından Dürer Oktar, Eski Belediye Meclis Üyesi M.Cüneyt İnan, CHP eski ilçe başkanı Vet.Hek. Ertuğrul Oğuz, Gübre Bayii, Sarartma Tesisi sahibi ve muzcu Aziz Doluoğlu, Erol Çelik ve Abdullah Lütfi Taşpınar Muz-Der’e üye oldular. Muz Üreticileri Birliği kurulması çalışmaları sürerken Muz-Der yeni katılımlarla güçlendi. Muz Üreticileri Birliğinin de kurulması gerektiğini söyleyen Muz-Der başkanı Niyazi Sinanoğlu, tecrübeli muzcuların ve toplumun önderi olan kişilerin aramıza katılması yerli muz üretiminin verdiği mücadeleye güç katmıştır. Gönülden bizimle beraber olduğuna inandığımız diğer muz üreticilerinin de aramıza katılmalarını gönülden arzu ediyoruz ve davet ediyoruz dedi.

Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacak evli sera aranıyor-0537-8894785 * Serik’de muz serasına bakacak 3 aile aranıyor Tel:0532 798808 * Kiralık sera aranıyor, Ekrem Derya 0324 8144897 * Kiralık sera veya arazi aranıyor aranıyor 8 dönüm ve üzeri 0532 4862853

 

 

Bu ay; 1. Havalandırma: Alın pencereleri sabah 10 da açılacak 16 da kapanmaya başlayacak. Bulutlu, fırtınalı günlerde açılmayacak. Saat 13 de  parmakların sadece dip kısmı nemli kalacak şekilde havalandırma yapılmalı. Gübreleme;  Haftada 2 kere; dekara; damlamadan, sulama süresince fidanları küçük olan yerlerde 3,5 kg 13-0-46, fidanları büyük olan yerlerde 3,5 kg 0.0.51 veya 3 kg KTS vb. 200 gr Nitro asit, 200 gr sıvı hümik asit 15 günde 1 sefer; damlamadan; dekara, sulama süresince, tek başına; 2 kg Kalsiyum Nitrat, Ayda 1 sefer dekara 3 kg Mağnezyum kullanılabilir. Fidan ayarı;  Bu ay toprak yüzeyindeki fidanlardan ortalama boyu  130 cm olanlardan 2 veya 3 tanesi bırakılacak, diğerleri doğum tamamlanmışsa daldızla dikkatlice temizlenmeli. Hasta veya tip dışı gelişen ve meyve veren ağaçlardan yeni sezon için fidan bırakılmalı. Yanındaki sağlıklı ağaçtan onun için 2 tane fidan bırakılmalı. Dekara yaklaşık 8 ton (1 kamyon) iyi yanmış hayvan gübresi alınarak sera içine her yere yorgan gibi serilmeli, bitkilerin dip bölgeleri toprak gübre karışımı ile doldurulmalı. Yaprak açma; Meyve parmaklarının çürümemesi ve ışık görmesi için çevresindeki yapraklar ayalı olarak kesilmeli ve üstündeki yaprakların ayası oyularak açılmalı. Meyve Çürüklükleri:Meyve uçlarında bugünlerde gözlenmeye başlanan çürüklüklere karşı iyi havalandırma, hevengin üzerine yaprak ayaları oyularak hava bacası açma, ortam nemini düşürme, damlamadan sistemik sıvı bakır verme ve meyve parmaklarına uygun mantar ilaçları kullanılmalıdır.

Verimi Artıran Bazı Uygulamalar; Kimya Müh. Kemal Kılıççöte; Yeşil bitkilerin büyümesini sağlayan temel olay karbondioksit özümlemesidir. Bitkiler su ve karbondioksidi birleştirerek organik maddeler oluşturmakta ve böylece güneşin fiziksel enerjisini gıda enerjisine çevirerek büyürler. İnsanlar ve hayvanların beslenmesi de buna bağlıdır. Yani özümlemenin yaşamsal bir önemi vardır. Bitki üretenler bilmelidir ki özümleme olmazsa bitki yetişemez, meyve veremez. Daha çok ürün elde etmek için özümlemenin koşullarını sağlamak zorundayız. Özümleme için su, karbondioksit ve ışık gereklidir. Bunlardan belirleyici olanı karbondioksit gazıdır. Bu gazı bitkiler yaprakları aracılığı ile havadan sağlamaktadır. Bu durumda; 1- Yaprak sayısı çok önemlidir. Çünkü özümleme yapraklardaki hücreler ile oluşmaktadır. Yaprak sayısı doğumdan önce en az 10, doğumdan sonra en az 8 tane olmalıdır.

2- Havalandırmayı çok önemsemeliyiz. Serada çok sayıdaki bitki için gerekli karbondioksit gazı ancak iyi bir havalandırma ile kısmen sağlanabilir. Çünkü 100 m3 havada 0,03 m3 karbondioksit gazı vardır. Bu miktarda gaz çok sayıda ağaç için yeterli değildir. Karbondioksit gazını artırmak için yapılacak işlemler şunlardır. Devam edecek

Muz Hevenklerine renkli poşetler takılıyor…

 Organizasyonunu Ginegar firmasının Türkiye Distribütörü olan Turkuaz Tarım A.Ş. nin yaptığı çalışmalarda İsrail  firmasının muz hevenklerine takılan mavi (erkencilik ve verim artışı sağlayan) ve gri (verimi artıran ve hasadı geciktiren) ve İsrail muz bahçelerinin % 80’inde kullanılan torbalarını temin etmek için bayilerden veya Turkuaz Tarımdan arayınız. Bu yıl torbaları deneme amaçlı kullanan Mehmet Güzel, Saadet Arıkan, Serdar Köseoğlu, Ahmet Hilmi Kaya gibi üreticilerin seralarında ilk kontrollerini yapan firmanın İsrail’den gelen teknik elemanları gelişmeleri yerinde değerlendirerek ilk dönem erken ve yüksek verim isteyen üreticilere mavi poşetleri önerdi. Bu yıl çok az da olsa poşetleri deneme amaçlı mutlaka aynı gün doğurmuş hevenkleri şahit bırakarak kullanmalarını isteyen firma, ürünleri hakkında bilgilendirme çalışmalarını temsilciliklerinde sürdürüyorlar.

Turkuaz Tarım Tel: 0242.3392500 Gsm:0532.6380990 ahmetcelik@turkuaztarim.com  

Nitro Asit geldi…

Muzda gübrelemede kullanılan nitrik asit yerine güvenle kullanabileceğiniz Nitro Asit gelmiştir. Düşük pH sı ile sulama suyunun asitliğini düzenleyen, topraktaki Kalsiyum, Mağnezyum gibi bitki besin elementlerinin alınmalarını kolaylaştıran nitro asit hizmetinize sunulmuştur.

Deniz Tarım Ltd.Şti. Anamur Tel: 0324 814 73 93

www.tarim.gen.tr/deniztarim

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 5.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa