Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta

zararınızı öder...

 

Teminatın % 1'ine seranızı sigortalatmak için;

Mehmet AKÇA

Cep:0536.5770238 

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :51

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   KASIM  2005

   TRT’de Muz Proğramı… 11 Kasım 2005 Cuma günü sabah saat 8.30 da TRT televizyonu muz yetiştiriciliği ile ilgili bir proğram yayınlayacak. TRT 3 “Bu Toprağın Sesi” proğramında yayınlanacak olan muz proğramında “Tarımsal Danışmanlık Bizden” uygulaması içinde muz yetiştiriciliği ele alınacak. 18 Ekim 2005 tarihinde yayınlanan proğramda çekilen kurada Tarımsal Danışmanlık Bizden kampanyası çerçevesinde Alanya’dan Ata Yakar isimli muz üreticisi seçilmişti. Cuma günü yayınlanacak olan proğrama muz üreticisi Ata Yakar ve Muz Yetiştiriciliği kitabının yazarı Zir.Yük.Müh. Bünyamin Kozak katılacak. Muz yetiştiriciliğinin değerlendirileceği proğramı muz üreticilerinin izlemesini öneriyoruz.

Seyahat şirketlerini ve esnafı muz ikram etmeye çağırıyoruz… Garip milletiz. Evimizde bağlı ineğimiz vardır. 4 litre süt satarız. 1 litre Amerikan Kolası alırız. Gelen misafire ikram ederiz. Muz üretiriz. Gelen misafire manavdan satın aldığımız başka meyveleri ikram ederiz. Anamur otobüslerinde kola ikram ederiz. Halbuki bütün bu saydığımız yerlerde, Kaymakamlık, Belediye gibi resmi kurumlarda gelen misafirlere muz ikram etsek, daha iyi olmaz mı? Madem Anamur deyince muz akla geliyor, bundan etkili reklam olur mu?

Hasat zamanı geldi. Ancak hasat zamanını geciktirmeden Aralık-Ocak hasat yoğunluğunu yaşamadan, ürünü dalında fazla bekletmeden değerlendirmek zorundayız. Ürünün hasat kalitesi oldukça önemlidir. Özellikle hasat sonrası meyve kabuğu çatlamalarına neden olmadan ve parmak içi çürüklüğün tüketiciye ulaşmasına engel olacak şekilde pazarlaması yararlı olacaktır.

 Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacak evli sera aranıyor-0537-8894785 * Sürekli iş aranıyor 0536 7665795 * Serik’de muz serasına bakacak 3 aile aranıyor Tel:0532 798808 * Kiralık sera aranıyor, Ekrem Derya 0324 8144897 * Kiralık sera veya arazi aranıyor aranıyor 8 dönüm ve üzeri 0532 4862853

Bu ay; Sulama ve Gübreleme: Sulama haftada 1 sefere düşürülebilir. Hasadı yakın olan bahçelerde artık gübreleme ihtiyacı kalmadı. Havalandırma: Kış için seranın tamamı gözden geçirilmelidir. Alın havalandırması sürdürülmelidir. Nem ve havalandırma kontrolü ile gece-gündüz sıcaklık farkı 15 derecenin üstüne çıkartılmamalıdır. Bu meyve kabuğundaki çatlamaları da azaltacaktır. Yan havalandırma pencerelerini sabah 10’da açıp, saat 13’de kapatarak karbondioksit gübrelemesi yapabiliriz. Havalandırma iyi yapılmazsa hasat zamanı gecikir. Bakım: Hasat işlemi sırasında meyve kabuğunun berelenmemesine dikkat edilmelidir. Meyve hastalılarına karşı salkımlar mantari ilaçlarla ilaçlanmalıdır.

Karbondioksit Gübrelemesi: Sera havasında gece bitkilerin solunum yapması nedeniyle sabahları artanCO2 içeriği güneşin çıkması ve özümlemenin başlamasıyla sera havasındaki CO2 miktarı azalır. Sera havasında azalan CO2, bitkilerin özümlemesini sınırlayıcı bir etmen olarak ortaya çıkar. Seranın havalandırılmaması durumunda sera içinde gece CO2 artar ve gündüz azalır. Bitkilerde verimin azalmaması için, bitkilerin gereksindiği CO2 nin çeşitli yollarla karşılanmasında yarar vardır. CO2 gübrelemesi en kolay olarak sera içinde organik gübre kullanmakla olur. Organik gübrenin sera toprağında parçalanmasıyla ortaya çıkan CO2 sera havasının CO2 oranını yükseltir. CO2 gübrelemesi bitki gelişmesinin hızlanması yanında meyvelerin

erken olgunlaşması nedeniyle erken ürün de alınır. Bitkilerde ortalama % 50-55 dolayında verim artışı olmaktadır. Güneşli günlerde saat 10-16 arasında özümlemenin en yüksek düzeyde olması nedeniyle, bitkilerde verim artışı sağlamak için bu zamanlarda CO2 gübrelemesi yapılmalıdır. Bitkiler için en uygun CO2 derişimi 1000 vpm dolayındadır. Özellikle ışığın az olduğu zamanlarda, kış aylarında CO2 büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırmaktadır. CO2 nin seradan kaybı, havalandırmayla olur. Sera havalandırmasının öğleye doğru yapılması geceden biriken CO’nin kullanılmasını da sağlayacaktır. Yetmeyen CO2 havalandırmayla birlikte dışarıdan sağlanacaktır. Sera içinde dış atmosfere göre oksijence zengin, karbondioksitce fakir sera iç havasının, dışarıdaki havayla yer değiştirmesi için havalandırma yapılır. Böylece bitkilerin, bitkisel üretim için gereksindikleri karbondioksit sera içine girmiş olur.

Muz için Toprak ve Yaprak Tahlili zamanı geldi: Her yıl Kasım ayında yaptırılan Toprak ve Yaprak Analizi zamanı gelmiştir. Analiz yaptırmak isteyen üreticiler arka sayfadaki şekillerde görüldüğü gibi alacaklarıtoprak v eyaprak örneklerini Erdemli’de bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsüne, Antalya Narenciye Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde, Alanya Tarım İlçe Müdürlüğü laboratuarında, Antalya ve Adana’da bulunan özel Laboratuvarlarda veya Ziraat Fakültelerinde kendi imkanları ile yaptırabilirler. Analiz için toprak ve yaprak örneği alım şekli şu şekildedir.

 

 

Toprak Örneği Alınması: 1 dekar arazi için, arazinin 5 farklı yerinden alınabilir. Alınan örnekler birleştirilerek, iyi bir şekilde karıştırılmalı ve karışımdan toplam 1 kg. lık örnek, analiz için bir torbaya konulmalı ve etiketlenerek torbanın ağzına bağlanmalıdır. Toprak örnekleri, iki muz bitkisi arasından, bitkinin kılcal köklerinin bulunduğu taç izdüşümünden veya bitkinin dikileceği yerlerden alınmalıdır. Toprak örneklerini alırken, örnek alınacak yerin üzeri  5 cm. kadar kalınlıkta kürekle sıyrılır, daha sonra yaklaşık 40 cm. derinliğe kadar V harfi şeklinde bir çukur açılır ve çukurun kenarı yukardan aşağıya gelecek şekilde 5 cm. kalınlıkta kürekle sıyrılarak torbaya doldurulur.

Toprak Örneği Alınma Şekli

Yapılacak toprak analizleri sonrası, Organik madde yüzdesi, Potasyum ve Fosfor içeriğine göre önerilecek mineral gübre miktarı değişecektir.

Yaprak Analizleri: Muzda yaprak örnekleri, en son çıkan yapraktan geriye doğru sondan 3. Yaprağın orta kısmından, yaprak ayasından, karşılıklı iki şerit şeklinde alınabilmektedir.

Yapraklarda bulunması gerekli olan kritik bitki besin maddesi yoğunlukları ise yaprağın değişik kısımlarından alınan örneklere göre farklılık göstermektedir. Muzun gübre ihtiyacı dikim sıklığı ve verimine göre değişir. Verim arttıkça verilecek gübre miktarı da artar. Yapılacak yaprak analizlerinin değerlendirilmesi, bize topraktan alınan veya alınamayan besin elementlerinin değerlendirilmesini vermektedir.

Verimi Artıran Bazı Uygulamalar; Kimya Müh. Kemal Kılıççöte; Devam.. Bitkiler kökleri ile karbondioksit gazı salgılar. Gece boyunca oluşan bu gazın serada birikmesi için yan pencerelerin gece boyunca kapatılması gerekir. Karbondioksit havadan ağır olduğundan yükselerek tepe pencerelerden dışarıya çıkamaz. Yan pencereler açık olursa özellikle rüzgarlı günlerde oluşan hava sirkülasyonu ile karbondioksit  gazı dışarı çıkar. Gece boyunca serada biriken karbondioksit gazı güneş ışıkları ile

özümlemede kullanılır. Böylece bitki daha kısa sürede daha iyi gelişerek bolca ürün verir. Bu nedenle yan pencereler yazın yeni seralarda saat 9.00 da eski seralarda saat 10.00 dan itibaren açılmalıdır.

Yapay olarak seradaki karbondioksit gazını artırmak için mermer tozu veya mermer kırıkları ile nitrik asit gereklidir. Dönüme yarım kg mermer tozu yeterlidir. Seranın büyüklüğüne göre 2 veya 3 ayrı yerde plastik bir kapta mermer üzerine, alınan mermer bitinceye kadar nitrik asit damlatılır. Bu sırada karbondioksit gazı açığa çıkar. Bu işlemin saat 12.00 de yapılması en uygun zamandır. Oluşan gaz serada dağılır ve gün boyunca özümlemede kullanılır. Yapılan araştırmalara göre bu işlem ile verim yaklaşık % 25 oranında artmaktadır. Ayrıca mermer ile nitrik asidin birleşmesinden oluşan sıvı, kalsiyum nitrat çözeltisidir. Bu sıvı çok önemli bir gübredir. 1 litresi 20 ytl dir. Oluşan sıvıya hacminin 4 katı kadar su karıştırarak azot ve kalsiyum gübresi olarak kullanılabilir.

3. Özümlemeyi hızlandıran bir başka önemli madde klorofildir. Bitkilerin yapraklarında bulunan klorofilin oluşmasında kükürt çok etkin bir işleve sahiptir. Araştırmacılar kükürt eksikliğinde şunları belirlemiştir. Yaprakların yüzü küçülür, hücre sayısı azalır. Bunun sonucu bitki yeterince özümleme yapamaz. Boğum aralıkları kısalır, gövde ince oluştuğundan hevenk küçük olur ve yeterince dolmaz. Yapraklardaki klorofil miktarı azalır. Bunun sonucu özümleme hızı azalır. Hasad zamanı gecikir.

4. Doğumdan itibaren potasyum sülfat veya özellikle potasyum thiosülfat verilirse verim ve ürün kalitesi artar.

5. Toprak yüzeyi gevşetilerek boşluklar oluşturulmalıdır. Bu yapılmazsa köklerin salgıladığı karbondioksit yüzeye çıkamaz. Toprakta kalır ve zehir etkisi yaparak kökleri öldürür.

6. Topraktaki havalanma yetersiz olursa bitki yeterince potasyum iyonu alamaz. Bunun sonucu yaprak kenarları önce sararır sonra ölür, doğum gecikir, verim düşer.

Mağnezyum iyonu klorofilin yapısında bulunur. Mağnezyum eksikliğinde yeterince klorofil oluşmaz. İletim borularında yapısal bozunma oluşur. Köklerden yapraklara iletişim yetersiz olursa haliyle verim düşük olur. Bitkilerdeki organik madde miktarı; Solunum ile azalır. Özümleme ile artar. Işık az, sıcaklık yüksek olursa solunum hızı artar, yani organik madde ayrışır. Bunu önlemek için yaz akşamları da sisleme yapılarak sıcaklık düşürülmelidir.

 

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 6.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa