Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

TSE onaylıdır.

5 günde  analiz

Tel: 0242 321 88 55

www.laben.com.tr  

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 5  SAYI :52

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   ARALIK 2005

   Türk Tarımı, Uluslararası Tarım Camiası ile Buluştu. Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in açılışını yaptığı Growtech Eurasia Fuarı muhteşem bir törenle açıldı. 2001 yılından itibaren yapılan fuarın bu yıl 5. si yapıldı. 300’ün üzerinde firmanın katıldığı fuara ziyaretçi katılımı da çok yüksekti.

    Prof.Dr. Ali Koç; Muz 60 kuruşa düşebilir. Muz 1,65 dolar seviyesinden 80 cent seviyesine geldi. Geçtiğimiz günlerde Anamur’da muz üreticilerine bir konferans veren Koç, Muz üretici fiyatı 1995 yılına göre yarı yarıya düştü. Yakın gelecekte muz üretiminde karlılığı azaltabilecek ve hatta üretici satış fiyatında büyük düşüşe sebep olabilecek çok sayıda risk vardır. Bu riskler; 1- Aşırı değerli doların ytl karşısında gerilemesi, 2- Doha Kalkınma Gündemi görüşmeleri sonucunda gümrük vergi oranının düşürülmesi olasılığının yüksek olması, 3- Büyük marketlerin raf ömrü uzun ve büyük parti alım tercihleri, 4- AB Üyeliği sonucu gümrük vergi oranlarının düşecek olması, 6- Tüketicilerin enflasyon karşısında alım gücü gerilerken, üretim maliyetlerinde artış. Bugün gümrük vergileri sayesinde ülkemize 1,67 ytl den giren ithal muz, 2001 yılı fiyatlarıyla üretici fiyatı olarak Ekvador’da 0,15 $/kg yani 20 yenikuruş olarak satılmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü Toplantısı sonrası gümrük vergilerinin % 100’ün altına indirilmesi kararı çıkacak olursa ithal muzun ülkemize giriş maliyeti 1,35 ytl olur. Bu da yerli muz üreticilerinin muz satış fiyatının % 23,75 azalmasına neden olacaktır. (Yani bugün 1 ytl’den bahçede satılan muz 78 kuruşa düşecektir.*Muz Bülteni) Ayrıca çerçeve kararların 45. maddesine göre muz, susam, yaş meyve ve kahve gibi ürünlerin ülkemize gümrüksüz girme olasılığı da vardır. Eğer Türkiye 2006 yılında AB’ye üye olsaydı muz fiyatı yaklaşık % 40 azalarak 60 kuruşa düşecektir. Muz konusunda Ar-Ge çalışmaları artırılmalı, DTÖ görüşmelerinde muz hassas ürün listesine dahil edilmelidir.

 Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacak evli sera aranıyor-0537-8894785 * Sürekli iş aranıyor 0536 7665795 * Serik’de muz serasına bakacak 3 aile aranıyor Tel:0532 798808 * Kiralık sera aranıyor, Ekrem Derya 0324 8144897 * Kiralık sera veya arazi aranıyor aranıyor 8 dönüm ve üzeri 0532 4862853

Bu ay; Sulama ve Gübreleme: Sulama haftada 1 sefere düşürülebilir. Hasadı yakın olan bahçelerde artık gübreleme ihtiyacı kalmadı. Havalandırma: Kış için seranın tamamı gözden geçirilmelidir. Alın havalandırması sürdürülmelidir. Nem ve havalandırma kontrolü ile gece-gündüz sıcaklık farkı 15 derecenin üstüne çıkartılmamalıdır. Bu meyve kabuğundaki çatlamaları da azaltacaktır. Yan havalandırma pencerelerini sabah 10’da açıp, saat 13’de kapatarak karbondioksit gübrelemesi yapabiliriz. Havalandırma iyi yapılmazsa hasat zamanı gecikir. Bakım: Hasat işlemi sırasında meyve kabuğunun berelenmemesine dikkat edilmelidir. Meyve hastalılarına karşı hevenkler mantari ilaçlarla ilaçlanmalıdır.

Hasat devam ediyor. Bugünlerde sabaha doğru 7 derecelere kadar düşen sera içi sıcaklık, öğleyin 30 derecelere kadar çıkabilmektedir. 5-6 saat içinde yaklaşık 20-25 derece kadar değişebilen meyve kabuğunun sıcaklığı, dayanıksız olan meyve kabuğunda çatlamalara neden olabilmektedir. Bunun dışında meyve kabuğundaki Azot ve Potasyum dengesindeki değişiklikler de meyve kabuğunda zayıflıklara neden olmaktadır. Havalandırma, sıcaklık kontrolü ve kalsiyumlu toprak-yaprak gübreleri ile meyve kabuğunun direncini artırmalı, meyveleri tam yuvarlaklaşmadan hasat etmeliyiz.

Pas Böcüsü (Uyuz) Mücadelesi; Havalandırması iyi olmayan bazı muz bahçelerinde, hevenklerde uyuz yani Pas Böcüsü yaygınlaşmaya başlamıştır. Uyuzun verdiği zarar meyve parmakları üzerinde oluşan pas rengi ile kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Pas Böcüsü meyve parmakları üzerinde meyvenin öz suyunu emer, meyve kabuklarını sertleştirir. Zarar gören meyve ve sürgünlerde büyüme yavaşlar ve durur. Meyvenin piyasa değeri düşer. Meyve parmağı esmer bir renk alır. Bu renk bozukluğu ilaçlama ile düzeltilemez. Meyve kabuğu zamanla çatlar, pul pul dökülür. Pas böcüsü 10 büyütmeli büyüteçlerle dahi ancak alışkın gözlerin görebildiği bir akardır. Pas böcüsüne karşı ilaçlı mücadelede 100 lt suya Bromopropylate 50 EC (Neoron 500 EC) 100 gr, Mancozeb (Dithane M-45, Rhonazeb) 250 gr, Dicofol (Kelthane EC) 150 gr, Quinomethionate (Morestan WP 25) 150 gr dozlarında kullanılabilir. İlaçlamadan 8-10 gün sonra yapılan kontrollerde pas böcüsünün zararı devam ediyorsa ilaçlama tekrarlanmalıdır.

Hasad: Muz meyvesi sağlıklı ortamda ve uygun ekolojide  doğumdan itibaren 80-100 günde hasadı yapılır. Hasadın gecikmesi ya güneşlenme ve sıcaklık ya da sağlıksız kök gelişimi nedeniyledir. Hasad koyu yeşil renkten, açık yeşil renge dönüşürken ve parmak içleri dolgun ve parmak köşeleri yuvarlaklaşırken yapılabilir. Meyvelerin

 

 

hasad zamanı gecikirse meyve kabuğu çatlar. Uluslararası yaygınlıkta bir sınıflamada aşağıdaki derecelendirmeler kullanılmaktadır. I. sınıf:   En az 95 gr. ağırlıkta, 177 mm. uzunlukta ve çevresi 107 mm olan büyük parmaklar. II. sınıf:  En az 65 gr. ağırlıkta, 152 mm. uzunlukta ve çevresi 95 mm olan orta boy parmaklar. III. sınıf: En az 58 gr. ağırlıkta, 139 mm. uzunlukta ve çevresi 95 mm olan küçük boy parmaklar. Hasat yapılırken salkımların yara-bere almamasına dikkat edilmelidir. Önce hevenk hava gözenekli bir torbaya alınmalı veya süngerle sarılmalı, sonra kesilip, dikkatlice taşınmalıdır. Taşıyıcıların omuzunda hevenkleri zedelenmekten koruyacak yumuşak sünger bulunmalıdır. Hasat günün serin saatlerinde yapılmalı, hasat edilen ürünler güneşte bekletilmemelidir. Daha sonra taraklar daldan kesilmeli, kalitelerine ayrılmalıdır. Kesim nedeniyle açılan yaralardan akan su, hava ile okside olduğundan kahverengi lekeler yapar. Bunun için meyveler zayıf bir hypoklorid banyosunda 10 dakika yıkanır ve genellikle bir mantar ilacı ile (maneb'li) ilaçlanır. Bu suya kararmaları önleyen anti-oksidantlar (sitrik asit, askorbik asit) de eklenir. Benomyl’in 200-300 ppm’lik konsantrasyonlarında kullanılabilir. Kesilmiş kısımlar ilaca batırıldıktan sonra kurutulur ve ince polietilen örtülerle sarılarak, delikli karton kutularda ambalajlanmalıdır.

Muz için Toprak ve Yaprak Tahlili zamanı geldi: Her yıl Kasım ayında yaptırılan Toprak ve Yaprak Analizi zamanı gelmiştir. Analiz yaptırmak isteyen üreticiler arka sayfadaki şekillerde görüldüğü gibi alacakları toprak ve yaprak örneklerini analiz laboratuarlarına gönderebilirler. Analiz için toprak ve yaprak örneği alım şekli şu şekildedir. Toprak Örneği Alınması: 1 dekar arazi için, arazinin 5 farklı yerinden alınabilir. Alınan örnekler birleştirilerek, iyi bir şekilde karıştırılmalı ve karışımdan toplam 1 kg. lık örnek, analiz için bir torbaya konulmalı ve etiketlenerek torbanın ağzına bağlanmalıdır. Toprak örnekleri, iki muz bitkisi arasından alınmalıdır. Toprak örneklerini alırken, örnek alınacak yerin üzeri  5 cm. kadar kalınlıkta kürekle sıyrılır, daha sonra yaklaşık 30 cm. derinliğe kadar V harfi şeklinde bir çukur açılır ve çukurun kenarı yukardan aşağıya gelecek şekilde 5 cm. kalınlıkta kürekle sıyrılarak torbaya doldurulur.

Alınan topraklar bir plastik kovada biriktirilir. Her noktadan aynı şekilde alınan toprak örnekleri kova içerisinde iyice karıştırılır. Bu karışımlardan en fazla 1 kg. toprak örneği iri taş, çöp ve diğer yabancı maddelerden temizlenerek ayıklanır, etiketlenerek bir torbaya konulur ve vakit geçirilmeden laboratuvara ulaştırılır.

Toprak Örneği Alınma Şekli

Yaprak Örneği Alma Şekli

Muz hasadından 1 ay önce meyve sapından itibaren 3. yapraktan alınır.

Alınan yaprak örnekleri bez veya delikli naylon torbalara konularak etiketlenir ve en kısa zamanda
buz kutuları içinde laboratuvara ulaştırılır. Sulama suyu örneği alınması. 2 litrelik ve ağzı mantar veya lastik tıpalı iyice yıkanmış temiz şişeler kullanılır. Örnekler alınmadan önce, şişeler örnek alınacak su ile doldurulmalı ve çalkalanarak boşaltılmalıdır. Bu işlem 3-4 kez yapılmalıdır. Böylece şişenin temizlenmesi sağlanmış olur. Şişelere su doldurulduktan sonra ağzına tıpası yerleştirilir. Şişenin ağzına ve tıpanın şişeye girecek kısmına el sürülmemelidir. Örnekler alınıp sıkıca tıpa ile kapatılmasından sonra şişeler üzerine etiket yapıştırılır veya iple bağlanır. Etiketler, kurşun kalemle okunaklı yazı ile doldurulmalı, üzerine tüm bilgiler kaydedilmelidir. Şişenin boyun ve ağzı temiz bir kağıtla iyice sarıldıktan sonra, tıpasının ulaşım sırasında açılmasını önlemek bakımından iple bağlanır. Genellikle su örneğinin alınması ile laboratuvarda analizi arasında geçen zamanın mümkün olduğu kadar kısa olmasına önem verilmelidir.

Laben hizmetleri TSE onaylıdır.

LABEN Konusunda özel tek firmadır.

Laben analizlerinizi 5 günde sonuçlandırır.

Laboratuvarımızın Aras Kargo ile antlaşması vardır, gönderilerinize %20 iskonto uygulanır.

 

LabEN Zirai Analiz Laboratuvarı
Ali Çetinkaya Cad. İkbal Apt. 72/4 ANTALYA
Tel: 0242 321 88 55    www.laben.com.tr
 

 

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 6.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa