Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

% 85 Humik Asit

Yerli, güvenilir, kaliteli

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 6  SAYI :53

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   OCAK 2006

   Tarım Ürünlerinde devlet desteği 8 yıl içinde sıfırlanacak... Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) Hong Kong'daki toplantılarında yoksul ve zengin ülkeler arasında sorun yaratan tarım sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılması konusunda uzlaşmaya varıldı. Varılan uzlaşmayla, 2013 yılına kadar tarımda devlet desteğinin kaldırılması kabul edildi. Hong Kong'da yapılan DTÖ konferansında, 2006 Mart sonu veya Nisan ortasında Cenevre'de yapılacak DTÖ bakanlar toplantısı için iyi bir altyapı oluşturulduğu belirtiliyor. Türkiye, İsviçre Formülü' konusuna sıcak bakıyordu. Bu formüle göre ik katsayı uygulaması ile gümrük vergileri daha çok olandan çok, daha az olandan az indirilecek. Üye ülkeler, küresel ticaretin artması için işbirliğinde bulunacaklar. DTÖ'nün gelecek seferki bakanlar düzeyindeki toplantısının tarihi ve yeri konusunda henüz karar verilmezken, diğer bazı teknik konuların da 30 Nisan 2006'ya kadar çözülmesine çalışılacak.

DTÖ Toplantısına Tarım Bakanlığı Katılmadı… Türkiye’yi Bakan Tüzmen temsil etti. Dünya Ticaret Örgütü'nün Hong Kong'ta yapılan toplantıda en önemli konu tarımdı ama Tarım Bakanlığı'ndan tek yetkili katılmadı. Konferansla ilgili olarak, Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan Tarım Bakanlığı'na davet gönderildiği, buna karşılık Bakanlığın önce iki ismi katılımcı olarak bildirdiği ancak sonra bundan da vazgeçildiği öğrenildi.

Bozyazı İlçe Tarım Müdürlü-ğünden yerli muzun tanıtımına destek. Muzlar muz ağası Abdullah Gümüş'ten... 20 Aralık 2005 tarihinde yapılan etkinlikte; Mersin Antalya Karayolu üzerinde seyahat eden araçlar durdurularak

vatandaşlarımıza 3.000 adet yerli Muz ikram edildi ve tanıtım broşürü verildi. Bozyazı Kaymakamı Nusret ŞAHİN; Yerli Muz Hakettiği Yere Gelecektir. Bunun en büyük nedeni iyi ve modern pazarlama tekniklerinin uygulanmamış olmasıdır. Modern üreticilikte iyi üretim tekniğinin yanında iyi pazarlama da  en ön planda bulunmaktadır.İyi pazarlama sisteminin kurulabilmesi ve ürünün piyasadaki gerçek ve hak ettiği yeri bulabilmesi için iyi tanıtılması şarttır. Bizde ilçemizin ana geçim kaynağı olan Muz Yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve tanıtımına katkıda bulunmak amacı bu etkinliği düzenledik dedi. Yaptığımız etkinliğin sponsorluğunu İlçemiz Çiftçilerinden ve Türkiyenin ilk Muz Ağası Sayın Abdullah GÜMÜŞ'ün gönüllü olarak karşılamak istediğini ve kendisine katkılarından dolayı üreticilerimiz adına teşekkür ettiğini söyledi.

Müftüoğlu TRT’de konuştu; 16 Aralık 2005 Cuma günü saat 8.30 da TRT-3 Bu Toprağın Sesi proğramına canlı yayına katılan Tuncer Müftüoğlu, muzun artık lüks meyve olmaktan çıktığını, elma fiyatına inen muzun hemen hemen her sofraya girdiğini söyledi. Müftüoğlu, canlı yayın sırasında son 10 yılda muz üretiminin 5 kat arttığını, kalite açısından ithal muzu geçtiğini söyledi. Sera teknolojisi konusunda demirci ustalarına emanetiz. Devlet bu işi teşvik ederse modern teknolojiler de girecektir. Biz maliyetleri düşürmeliyiz. Küçük muz işletmelerinin önümüzdeki yıllarda yok olmasından endişe ediyoruz. Üreticimizin bu tehlikelerden henüz haberi yok. DTÖ toplantısına Tarım Bakanlığından bir yetkili bile gönderilmemiş. Ana temanın tarım olduğu bir toplantıya, ABD 115 kişi ile katılırken, bakanlık 1 kişi bile göndermemiş. Bağlayıcı kararların alınacağı bu toplantı bizim için çok önemlidir. Tarımın iyileşmesi için 120 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Bunun 1 milyar doları bile girmiş değil. 70 yıllık muz birikimimizin, demirlerin, plastik örtülerin bir anda yok olması düşünülemez. Gümrük vergilerinin sıfırlanması sonucu muz 50 kuruşa düşer. Muz üreticileri aylık muz bültenlerinden yararlanıyor. Ancak örneğin Alanya ilçe tarımda 70 kişi çalışıyor ama muz konusunda hiç uzman yok. Muz ile ilgilenen bir devlet görevlisi yok. Tarım Bakanlığından istiyoruz. Muz Araştırma Enstitüsü kurulsun istiyoruz. Muz Alanya’da turizmden sonra ikinci geçim kaynağı. Kurtuluş savaşı vermiş olan ülkemiz bu mücadeleyi de verecektir. DTÖ kararları uygulanırsa muz üretimi bitecektir. Ülkemizde uygulanan tarımsal kredilerde üretmeyin tüketin mantığı teşvik ediliyor. Proğrama Anamur Muz-Der Başkanı Niyazi Sinanoğlu’da katıldı. Sinanoğlu; Üretici Birlikleri yönetmeliği değişmediği sürece Muz Üreticileri Birliğini kurmamız imkansız. Ama birliği mutlaka kurmalıyız. Eğer muz üretmezsek yurt dışına giden dövizimiz 2 katına çıkacak.

Radyo Türkmen FM’de Çelikbaş sordu, Sinanoğlu: “Muz sektörünü göz ardı ederseniz, bunun bedelini ödersiniz” dedi. Vedat Çelikbaş’a konuk olan Anamur Muz Üreticileri Derneği (MUZ-DER) Yönetim

 Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacağım, yanında bakıcı evi bulunan sera aranıyor-0537-8894785 * Sürekli iş aranıyor 0536 7665795 * Serik’de muz serasına bakacak 3 aile aranıyor Tel:0532 798808 * Kiralık sera aranıyor, Ekrem Derya 0324 8144897 * Kiralık sera veya arazi aranıyor aranıyor 8 dönüm ve üzeri 0532 4862853

 

Kurulu Başkanı Ecz. Niyazi Sinanoğlu, Muz sektörünün Vergi Rekortmeni olduğunu söyleyen Sinanoğlu, “Elbirliği yapalım ve parlayan yıldızı söndürtmeyelim” dedi. Muza destek verildiği takdirde  Anamur, Akdeniz’in Ticaret Başkenti de olur.. “Anamur’u Muzun Başkenti ilan ettik” diyen Sinanoğlu, Anamur Turizmin de başkenti olabilir, Tarımında Başkenti olabilir, muza destek verildiği takdirde  Akdeniz’in Ticaret Başkenti de olur” dedi. Sinanoğlu, “ama sektörümüzü göz ardı ederseniz şunu hatırlatmak isterim: ülkemiz demokratik parlamenter rejim ile idare ediliyor, seçimlerde bunun bedelini ödersiniz” dedi. Milletvekili Bulut’un TBMM Genel Kurulunu terk etmeme eylemine destek vereceğiz.. diyen Sinanoğlu, Mersin Milletvekili Ersoy Bulut’un  Yerli Muz için Genel Kurulu terk etmeme eylemine gönülden tam destek vereceklerini kaydetti.. Siyasi Parti liderleri yerli üretimi destekliyor.. DYP Genel Başkanı sayın Mehmet Ağar, ANAP Genel Başkanı sayın Erkan Mumcu, SHP Genel Başkanı sayın Murat Karayalçın, DSP Genel Başkanı sayın Zeki Sezer, İşçi Partisi Genel Başkanı sayın Doğu Perinçek, CHP Genel Başkanı sayın Deniz Baykal ile çeşitli vesilelerle bizzat görüştüğünü söyleyen Sinanoğlu, görüşemediğim siyasi parti liderlerinin de yerli muza sahip çıkma konusunda yerli üretimin yanında yer aldıklarını kaydetti. “Sayın Demirel yerli muzun bir numaralı savucusuyum” dedi.. Ankara temasları çerçevesinde 9. Cumhurbaşkanımız sayın Süleyman Demirel ile de görüştüğünü söyleyen Sinanoğlu, “Sayın Demirel’in yerli muzun bir numaralı savucusuyum” dediğini de sözlerine ekledi.

Osmaniye'de Muz...  Mersin il merkezinde muz yetiştirmeyi başaran çılgın Türklerden Süleyman Doğaroğlu'ndan sonra Osmaniye-Kadirli karayolu arasında yer alan Ceyhan ilçesinin Birkent Kasabasında da muz yetiştirildi. Birkent Kasabasından Mustafa Özcan, 2004 yılı sonlarında geldiği Anamur İlçe Tarım Müdürlüğünden aldığı muz ile ilgili bilgiler ve zaman zaman telefonla aldığı bilgiler ile kendi yaptığı plastik örtü altında muz yetiştirmeyi başardı. Yaklaşık 1.500 metrekarelik örtü altında beklediği 9 ton muzu, yine kendi imkanları ile

karpit ile olgunlaştırıp Osmaniye ilinde satmaya başlayan Mustafa Özcan, "insan  isteyince olmaz diye bir şey yok. Ülkemin her şeyi var. Yeter ki üretelim." dedi.

Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacağım, yanında bakıcı evi bulunan sera aranıyor-0537-8894785 * Sürekli iş aranıyor 0536 7665795 * Serik’de muz serasına bakacak 3 aile aranıyor Tel:0532 798808 * Kiralık sera aranıyor, Ekrem Derya 0324 8144897 * Kiralık sera veya arazi aranıyor 8 dönüm ve üzeri 0532 4862853

Bakım (Onarma) yapılmalı. Yapılan toprak-yaprak analizlerine göre önerilen kimyevi gübreler, hayvan gübresinin üzerine  serilerek, bırakılan fidanın köklerine zarar vermeden toprağa derince karıştırmalı, bu işlem yapılırken daha önceki ananın toprak altındaki ana gövdesi (takoz) sökülmelidir. Bu uygulamadan hemen sonra ilk suda mutlaka sistemik bir mantar ilacı ile köklendirici uygulanmalıdır. Hasad edilen ana bitkinin yaprakları bırakılan fidanları dondan koruması için kesilmeden bırakılabilir. Bunların dışında kalan bitki enkazları toprak işlemeden sonra kazılan bölgenin üzerine serilmeli ve sonra üzerine toprak atılarak bastırılmalıdır. Sulama haftada 1 sefer düzenli olarak yapılmalıdır. Havalandırma: Güneşli havalarda alın havalandırması saat 11-13 arası sürdürülmelidir. Sera içi nem % 70’in altına düşürülmemelidir. Hasta veya tip dışı bitkiler sökülmeli ve yerlerine mümkünse analı bitkiler dikilmelidir. Küçük fidanların üzerlerine gelen yapraklar açılarak güneş görmeleri ve daha hızlı büyümeleri sağlanmalıdır.

 

 

AGROHUM

% 85 Toz Hümik Asit

Organik Toprak Kondisyonlayıcı ve Bitki Gelişim Düzenleyicidir.

Agrohum; İçerdiği yüksek oranda hümik asitler ve besin elementleri toprakta fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkiler göstererek toprak verimliliğinin arttırılmasında bitki beslenmesi ve gelişiminde şaşırtıcı yararlar gösterir. Avrupa Birliği 2092/91 sayılı Organik Tarım Yönetmeliğinde kullanımı önerilmektedir. Kök gelişimini hızlandırır ve kök sistemini güçlendirir. Zedelenmiş kökleri iyileştirir. Çiçeklenme, yaprak gelişimi ve bitki büyümesini artırır. Kök bölgesi aktivitesini artırır. Besin alımını artırır ve düzenler. Bitkinin Azot, Fosfor, Potas ve İz element kullanma yeteneğini arttırır. Klorofil gelişimini ve Fotosentezi artırır.  Ürün verimi ve kalitesini artırır, ürün raf ömrünü uzatır. Muz hasadında % 25-35 daha fazla verim ve erkencilik sağlar, erken olgunlaşmayı artırır. Bitkinin hastalıklara, zararlı haşerelere, pestisit tahribatına, strese, toza, soğuğa ve kuraklığa karşı dayanıklılığını artırır. Bünyesinde oluşan doğal bitki hormanları (Auxin, Gibberellin ve Cyotokinin) ve antibiyotikler (Streptomysin, Terramycin, Bacitracin) bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişimini sağlar, enfeksiyon hastalıklarına karşı direncini artırır.

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 6.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa