Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

Muzcu Fidan

Süper Grand Line

 

Muz Fidanı

 

Mehmet OKUDAN

Ziraat Mühendisi

0533 6159848 Antalya

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 6  SAYI :54-60

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   AĞUSTOS 2006

   Anamur Muz Üreticileri Birliği kuruldu… Anamur’daki 118 muz üreticisi tarafından Anamur Muz Üreticileri Birliği kuruldu. Birliğin geçici başkanlığını yürüten Ziraat Mühendisi Halit Ufuk Arıcı (Cep:0536 5194136), yıllardır kurulmasını istediğimiz birliği bakanlık onayı ile kurduk. Emeği olan herkese çok teşekkür ediyoruz. 22.08.2006 genel kurulumuzu yaparak yeni üye kaydına başlayacağız. Bütün muz üreticilerini yasal olarak temsil edecek tek kuruluş olan birliğimize üye ve destek olmaya davet ediyoruz. Muz üretiminin geleceği ile ilgili kritik kararların alınabileceği önümüzdeki günler için muz üreticilerini dayanışmaya ve birliğimiz altına örgütlenmeye çağırıyoruz.” Dedi.

Alanya Muz Üreticileri Birliği de kuruluyor… Hüseyin Güney (0532 2876345) kurucu başkanlığında örgütlenen Alanya’lı muz üreticileri başvurularını yaparak faaliyetlerine başlıyorlar.

“Mersin İli Organik Muz, Meyve, Sebze Üreticileri Birliği” de kuruldu… Merkezi Mersin ili Bozyazı ilçesi olmak üzere 16 kişi tarafından Mersin ili Organik Muz, Meyve, Sebze Üreticileri Birliği de kuruldu. Bozyazı ilçesinden Okay Ok (Cep:0532-3841717) başkanlığında kurulan birlik tüm Mersin iline hitap ediyor. Birlik üyesi olarak organik tarım sertifikası alan üreticiler muzlarını Situr A.Ş. aracılığı ile pazarlıyor.

Yeni bir Muz Fidanı Üretim Tesisi Kuruldu… Ziraat Mühendisi Mehmet Okudan tarafından yeni bir muz üretim tesisi kuruldu. Antalya ilinde kurulan tesiste Süper Grand Line adında muz fidanı ürettiğini söyleyen Okudan, muz üreticilerinin aradığı muz çeşidi ve fidanı kendisinin sattığını söyledi. Kendisinin de muz fidanı mağduru olduğunu söyleyen Okudan, önceki yıl muz yapmak istemiştim. Aldığım fidanlar hem karışık, hem de hastalıklı çıktı. Araştırdım ve muz üreticilerini mağdur eden karışık ve hastalıklı fidanlar konusunu çözdüm. Şimdi ilişkide olduğum laboratuar ve uzmanlar sayesinde muz üreticilerinin özlem duyduğu, saf, karışıksız, hastalıksız, erkenci, orta boy çeşitten ürettirdim. Muz üreticilerine ortalama 75 cm boyunda 10 litrelik ambalajlarda sağlıklı, garantili muz fidanı teslim ediyorum. Ürettirdiğim bu çeşit orta boylu, 45 gün daha erkenci ve hastalık ve nematoda daha dayanıklı bir çeşittir. Daha ayrıntılı bilgi almak ve fidan sipariş etmek için 0533 6159848 nolu telefondan ulaşmaları yeterlidir dedi.

MUZ Yeşil Kutuya Girmelidir.... 1994 yılında 12.000 da alanda, 30.000 ton üretim iken, 2006 yılına geldiğimizde üretim alanları 36.500 dekara, üretim ise 200 bin tonlara çıkmış, verim ve meyve kalitesi yönünden dünya seviyesine ulaşmıştır. Üreticimiz muz üretimiyle ekonomimize her yıl 200.000.000 YTL (200 trilyon tl) katkıda bulunmaktadır. Ülkemizin muz ihtiyacı yaklaşık 300.000 tondur. Üretimin şimdilik yetmediği kalan 130.000 ton muz ithalatla karşılanmaktadır. Ülkemiz muz ithalatına 2002 yılında 180.000.000 ytl (180.000 ton), 2003 yılında 100.000.000 ytl (93.000 ton) ödemiştir. Ülkemiz muz ihtiyacının % 68’i karşılanmaktadır. Ülkemizde 2006 yılı itibariyle toplam 21.400 dekar örtü altı, 14.146 dekar açık üretim olmak üzere toplam 36.500 dekar alanda muz üretimi yapılarak, toplam 200.000 tonluk üretimle ülkemiz muz ihtiyacının yaklaşık % 68’i karşılanmaktadır. Muz da 400.000 kişi istihdam edilmektedir. Muz üreticileri her yıl 20 milyon ytl demire, 12 milyon ytl naylona, 3 milyon ytl sulama sistemine, 1,5 milyon ytl fidana, 40 milyon ytl hayvan gübresine, 45 milyon ytl kimyevi gübreye ve zirai ilaca para ödeyerek ekonomiye katkı sağlamaktadır. Muz üretimi ve işlemesinde yaklaşık 100.000 aile yani ortalama 400.000 kişi istihdam edilmektedir. Muzdaki yatırım toplamı 2 Milyar dolara ulaşmıştır. Ülkemiz muz üretiminin hacmi muz işleme ve pazarlama tesisleriyle birlikte toplam 2 milyar doları bulmaktadır. Tek destek, % 145,5 oranındaki gümrük vergisidir. Uygulanmakta olan gümrük vergileri ve fonlar, 2005 yılı Kasım ayında Hong Kong’ta yapılan Dünya Ticaret Örgütü toplantısında alınan ve ülkemizin de imzaladığı kararla, 2007 yılından itibaren 2013 yılına kadar kademeli olarak sıfırlanacaktır. Bu indirimden, her ülkenin kendisinin belirleyeceği hassas ürünler muaf tutulacaktır. Yani yeşil kutuya giren ürünler için gümrük vergisi uygulaması devam edecektir. Yeşil kutuya girecek ürün listesi de üye ülkeler arasındaki tartışmalar nedeniyle henüz kesinleşemedi. Muz, hassas ürün listesine yani yeşil kutuya girmelidir.  Eğer girmezse; Yapılan yatırımlar boşa gidecek, seralar yıkılacak, saratma tesisleri kapanacak, bu sektörden geçimini temin eden yaklaşık 400.000 kişi büyük bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca  demir tüccarları, plastik örtü üreten  firmalar, ilaç ve gübre firmaları, sarartma ve paketleme tesisleri, yöre belediyelerinin en önemli geliri olan hal gelirleri bitecek, bölgenin esnafı, sanatkarı kısaca; ayakkabıcılar, konfeksiyonlar, lokantalar, sera ustaları, damlama ustaları, çocuklarını okutan analar, babalar, herkes etkilenecektir. İthal muz piyasanın tek hakimi olur. Şu anda 54 kuruşa (40 cent $) Mersin gümrüğüne giren ithal muza uygulanan 78 kuruşluk vergi 8 yıl içinde aşamalı olarak

 

sıfırlanacaktır. Yani ithal muz karton kutu içinde Mersin limanından 54 kuruşa marketlere girecek ve yerli muzu yok edecektir. Muzdan vazgeçmek zorunda kalınan yaklaşık 21.400 dekar sera, girdiği sektörü de çökertecektir. Yerli muzu yok ettikten sonra meydanı boşaltan muz ithalatçıları da artık piyasanın tek hakimi olarak istediği fiyattan malını satacaktır. DTÖ görüşmelerinde Muz ülkemiz için hassas ürün listesine girmez, gümrük vergileri vb ile korunmazsa ülkemizdeki büyük çöküşü başlatır. Sonuna kadar desteklenerek gitmeyi düşünmüyoruz. Üretim maliyetlerimizi düşürecek destekler bekliyoruz. Ayrıca sera yapımında kullanılan demir, sulama malzemeleri, örtü malzemelerindeki % 18 olan KDV % 1’e düşürülmelidir. Sera kredileri faiz oranı % 50 daha aşağı çekilmelidir. Yerli Muzun raf ömrünün uzatılmasıyla ilgili çok ciddi bilimsel çalışmalar yapılmalı ve desteklenmelidir.

Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacağım, yanında bakıcı evi bulunan sera aranıyor-0537-8894785 * Sürekli muz serası işi aranıyor 0536 7665795
Muzcular Telefon Grubu büyüyor. Muz üreticilerinin cep telefonları ile oluşturmayı düşündüğümüz iletişim zinciri büyüyor. Şimdiden 700’ü geçen muzcular telefon zinciri toplantı vb. etkinlikler düzenlemeyi düşünen firmalara da hizmet verecek. İnternet üzerinde oluşturduğumuz muzcular e-grubuna ek olarak telefon grubuna bütün muz üreticileri dahil edilecek. www.muz.gen.tr de de yayınlayacağımız telefon grubu ile zaman zaman cep telefonunuza gönderilecek mesajlarla acil haberleşmeler sağlanacaktır. Böylece muz ile ilgili gelişmelerden her zaman anında haberdar olabileceksiniz. Muzcular telefon listesinde yer almak isteyen okuyucularımız telefon numaralarını, mümkünse isim soyadlarını ve ilçelerini bir mesajla veya doğrudan telefonla lütfen 0532 4862853 nolu telefona bildirebilirler.

Bakım; Havalandırma: Nem % 60’ın altına inmeyecek, sıcaklık 35 in üzerine çıkmayacak. Sıcaklık azaltılamıyorsa tepe havalandırması yapılmalıdır. Gerekirse saat 11 – 15 arası yarım saat ara ile 2’er dakika sisleme çalıştırılmalıdır. Bütün bunlardan sonra yine de sıcaklık azalmıyorsa seranın batı ve güney kenarları gölge tozu (çinko üstüveci) ile hafif gölgelenebilir. Kırmızı örümcek faaliyetini kontrol altında tutmak için önerilere göre gerektikçe etken maddeyi değiştirerek mücadele edebilirsiniz. Gübreleme;  Haftada 2 kere; dekara; damlamadan, sulama süresince, 1,5 kg saf potas, 15 günde 1 sefer; damlamadan; dekara, sulama süresince, tek başına; 400 gr saf Kalsiyum ve ayda 1 sefer dekara 1 kg saf Mağnezyum kullanılabilir. Sonbahar dönemi kullanmak için dekara yaklaşık 8 ton (1 kamyon) hayvan gübresi alınarak, kamyon başına 2,5 litre Mocap vb. ilaçla ilaçlanarak üzeri plastik örtü ile örtülü olarak 1 ay kadar bekletilecek ve sonra sera içine bitkilerin arasına serilebilir. Nematod Mücadelesi; Eylül ayında muzlara ciddi saldırılar yapan muz spiral nematoduna karşı bu ay sonunda ruhsatlı nematod ilaçları ile mücadele edilebilir. Nematod mücadelesinden 10 gün sonra  sistemik kök çürüklüğü ilaçları ile ayrıca mücadele yapılmalıdır.

Sisleme Sistemleri; Mevcut seralarda kullanılan sprinkler gerçekte yağmurlama yapmakta ve bir meme saatte 70-120 lt. su tüketmektedir. Homojen ve dengeli bir nemlendirme yapabilmek için dönüme 100 adet sprink koymak gerekir. 100 adet sprink 100 lt. den saatte 10 ton su tüketimi demektir. Kış mevsiminde don riskinin yaşandığı bir gecede 6 saat sürekli çalıştırılan yağmurlama ile 1 dönüme 60 ton su bırakılacaktır.

 

 

Muzcu Fidan

 

Süper Grand Line Muz Fidanı

 

Mehmet OKUDAN

Ziraat Mühendisi

 

0533 6159848 Antalya

Her boyda muz fidanı, Yerine teslim garantili

Karışıksız, hastalıksız, 45 gün daha erkenci

Nematod ve kök çürüklüklerine dayanıklı

Orta boy çeşit.

Yerli muzdan 75 cm uzun, azman muzdan 75 cm daha kısa.

Böylece bir gecenin sonunda bitkiyi donmaktan kurtarabiliriz ama kök çürümesi gibi bir sorunla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Ayrıca toprağın yapısını bozarak, toprak yüzeyini sertleştirip beton gibi olmasına neden olabiliriz. Yağmurlama ile kontrollü bir sislemenin arasındaki fark; yağmurlamayı belirli saatlerde ve kısa sürelerde kullanabiliriz, kontrollü bir sislemeyi ise günün 24 saatinde istediğimiz ısı ve nem değerlerinin dışına çıkmayacak şekilde ve de insansız olarak çalıştırabiliriz.

Sislemeyi homojen ve kontrollü olarak, aşırı su tüketimi yüzünden bitkiye ya da köke zarar vermeyecek şekilde yapmak için “ısı ve neme göre sisleme kontrol ünitesi” mutlaka kullanılmalıdır. Kontrol ünitesine nem ve ısı için istenilen, alt ve üst değerler ayarlanır ve sistem otomatik olarak açılır kapanır.  Ünite de ayrıca çalışma ve bekleme süresi vardır. Örnek; üç dakika çalış onbeş dakika bekle. Yazan Ayhan Şeker Ayteknik Sulama Sistemleri

 

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 6.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa