Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 6  SAYI : 62

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   EKİM 2006

  

Bozyazı 3. Muz Festivaline Hazırlanıyor….  Festival 27-28 Ekim tarihlerinde. Muzcular soruyor. Muz Festivali ne zaman Anamur’da düzenlenecek? Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, bu yıl 3. sü düzenlenecek olan Muz festivali için hazırlıklara başladıklarını söyledi. 27-28 Ekim tarihlerinde yapılacak olan festival için komite toplantılarının devam ettiğini Kaydeden Başkan Ballı köy ve mahalle muhtarlarının festival için çadır kurmalarını istedi. Bozyazı Belediyesi 27-28 Ekim’de yapılacak olan Muz Festivaline hazırlanıyor. Belediye başkanı Mehmet Ballı, bu yıl festivalin tamamen Bozyazı Belediyesi tarafından organize edileceğini söyledi. Bu yıl 3. sü düzenlenecek olan muz festivalinin hazırlık çalışmalarının yoğun bir biçimde sürdürüleceğini kaydeden Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, komite toplantılarının devam ettiğini

belirtti. Deniz kenarında belediyeye ait kurulacak olan çadırlar ve standlarla açılacak olan 3. Bozyazı Muz festivalinde muzla ilgili tarak ve ağırlık yarışması yapılacağını söyleyen Ballı, festivalde yine bir muz ağasının seçileceğini belirtti. Geleneksel olarak yapılan Bozyazı Muz Festivalinin bu yılki bölümünde Sunuculuğunu Manken Tuğba Özay’ın yapacağını ifade etti. “Festivale katılacak olan Şaban Grubu Bozyazı’lıları coşturacak” şeklinde konuşan Ballı, Muz festivalini düzenlemekteki amaçlarının hem yerli muzun hem de bölgemizin tanıtımızı sağlamak olduğuna dikkat çekerek, her mahalle ve köyün bir çadır kurmasını istedi.

Organik Muz Üreticileri toplantı yaptı… Mersin Organik Muz Üreticiler Birliği ile Bozyazı İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğinde Bozyazı’da düzenlenen bilgilendirme toplantısında muzun sorunları masaya yatırıldı. Açılış konuşması Bozyazı İlçe Tarım Müdürü Avni Taşyürek tarafından yapılan toplantıda Birlik Başkanı Okay Ok, toplantıdaki amacın, bilgilendirme ve istişare olduğunu belirterek 25. 01. 2005 tarihinde kurulan birliğin bu güne kadar yapmış olduğu faaliyetlerden ve birlik olarak üyelerine sağladıkları imkanlardan bahsetti. Toplantıda konuşan Tarım Bakanlığı Personel Genel Müdürü Yardımcısı Ziya Badur, yerli muzun dünya çapında isim yapabilmesi için üretici ve üretici birliklerine tavsiyede bulundu. “Yerli muz üreticileri oldukça tedirgin görünüyor. Yerli muzu Türkiye’ye sevdirmek için çeşitli bölgelerde fuarlar düzenlenmesi gerektiğini belirterek, biz Bakanlığa döndüğümüz zaman bir muz masası kuracağız. Bunun için size söz veriyoruz.” dedi. Toplantıya katılan İl Tarım Müdürü Mehmet Kara ise Üretici Birlikleri yasasının, yıllardır özlemle beklenen bir yasa olduğunu söyleyerek İl Tarım Müdürlüğünce yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Toplantıya katılan Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Ayhan Güzel’de Birlik merkezi olarak binalarını eski Dibaş fırını karşısında tuttuklarını, önümüzdeki ay yapacakları açılışa muz üreticilerini davet edeceklerini, birliğe üye olmak için üreticileri beklediklerini ve faaliyetlerine başlayacaklarını belirterek, bizi izlemeye devam edin dedi.

Sera sigortalarında % 50 hibe devlet desteği başlıyor. Başak Sigorta Anamur Acentesi Mehmet Akça, 6 yıldır uygulanmakta olan muz serası sigortalarının, bundan sonra % 50 karşılıksız devlet desteği uygulamasının olarak başladığını söyledi. Muz-Bir üyelerine % 5 özel indirim. Muz Üreticileri Birliğine üye olan muz üreticilerine de % 5 özel indirim uyguladığını söyleyen Akça, böylece üreticiye büyük bir kolaylık sağlanmış oluyor dedi. Akça, tarım sigortası yaptırmayana ayrıca devlet desteği yapılmıyor. Bu nedenle üreticilerimizin zaman geçirmeden İlçe Tarım Müdürlüğünden alacakları örtü altı kayıt belgesi ile birlikte, yaptıracakları sera sigortası primlerinin yarısını ödeyerek devlet desteğinden yararlanabileceklerdir dedi. Tarım sigortalarında devlet desteği sera dışındaki ürünlerin dolu zararına karşı ve hayvancılık alanında da aynı şekilde % 50 destekli uygulanmaya başladığı öğrenildi.

Hasat Sırasındaki Berelenmelere Dikkat – Bütün bir yıl özene bezene yetiştirdiğimiz muzların, taşıma sırasındaki dikkatsizlikler, üst üste yığarak taşıma, yerlere bırakıverme gibi dikkatsizlikler yüzünden berelenmesine izin vermemeliyiz. Hasadı yapılacak muz hevengi kalınca bir minder veya süngerle sarılmalı, işçinin omzuna konan minder üzerinde taşıma racına getirilmeli, sarıldığı örtü ile dik olarak işleme yerine getirilmeli ve burada mümkün olduğu kadar askıda, berelenmeden işlenerek kasalanmalıdır. İşleme sonrası kesilen yerlerin kararmaması ve mantari hastalıkların gelişmemesi için uygun ilaçlarla ilaçlanmalıdır. Tezgahtaki raf ömrünü uzatacak ve meyve kalitesini koruyacak bu uygulamaların, bütün bir yılın emeğini koruyacağı unutulmamalıdır.

Aranıyor… Anamur’da sürekli çalışacağım, yanında bakıcı evi bulunan sera aranıyor-0537-8894785 * Sürekli muz serası işi aranıyor 0536 7665795
Muzcular Telefon Grubuna üye olabilirsiniz… Muzcular telefon listesinde yer almak için cep telefonu numaranızı, isim soyadlarınızı ve ilçelerinizi bir mesajla veya doğrudan telefonla 0532 4862853 nolu telefona bildirebilirsiniz.

Bu ay; Havalandırma: Tepeler kapanacak. Alın pencereleri sabah 10’da açılacak 16’da kapanmaya başlayacak. Bulutlu, fırtınalı günlerde açılmayacak. Saat 13’de parmakların sadece dip kısmı nemli kalacak şekilde havalandırma yapılacak. Fidan temizliğinden sonra Kök Çürüklüğü için dekara; 250 gr Benlate vb sistemik mantar ilacı, 250 gr sıvı hümik asit kullanılmalıdır. Gübreleme; Haftada 2 kere; dekara; damlamadan, sulama süresince, fidan büyüklüğü yeterliye 1,5 kg % 50 potasyum, fidan büyüklüğü yeterli değilse % 10 civarında azotlu potasyum verilebilir. Ayrıca 200 gr Nitro asit, 200 gr sıvı hümik asit, 15 günde 1 sefer; damlamadan; dekara, sulama süresince, tek başına; 2,5  kg % 15 Kalsiyumlu, Ayda 1 sefer dekara 5 kg Mağnezyumlu gübreler kullanılabilir. Fidan ayarı; Bu ay toprak yüzeyindeki fidanlardan ortalama boyu  120 cm olanlardan 2 veya 3 tanesi bırakılacak, diğerleri doğum tamamlanmışsa daldızla dikkatlice temizlenecek Hasta veya tip dışı gelişen ve meyve veren ağaçlardan yeni sezon için fidan bırakılmayacak. Yanındaki sağlıklı ağaçtan onun için 2 tane fidan bırakılacak. Sonbahar dönemi kullanmak için dekara yaklaşık 8 ton (1 kamyon) iyi yanmış hayvan gübresi alınarak sera içine her yere yorgan gibi serilecek, bitkilerin dip bölgeleri toprak gübre karışımı ile doldurulacak. Yaprak açma; Meyve parmaklarının çürümemesi ve ışık görmesi için çevresindeki yapraklar ayalı olarak kesilecek ve üstündeki yaprakların ayası oyularak açılacak. Meyve Çürüklükleri: Parmaklar üzerindeki neme dikkat edin... Bu dönemde sera içinde başlayan yüksek oransal nem, meyve parmaklarının ıslak kalmasına ve ıslak kalan parmak ucundaki çiçek uçlarında meydana gelen enfeksiyonlardan da meyve içine değişik mantari hastalıklar girmektedir. Kurşuni küf ve Fusarium gibi mantari hastalıklar dışında ıslak çürüklük yapan bakteriyel hastalıklar da gözlenmektedir.Meyve uçlarında bugünlerde gözlenmeye başlanan çürüklüklere karşı iyi havalandırma, hevengin üzerine yaprak ayaları oyularak hava bacası açma, ortam nemini düşürme, damlamadan sistemik sıvı bakır verme ve meyve parmaklarına bakırlı veya uygun mantar ilaçları kullanılmalıdır.  Toprak ve yaprak analizi; Kasım ayının 20 sinde toprak ve yaprak analizi yaptırılacak ve sonuçlar gönderilecek.

 

seranın tamamı gözden geçirilmelidir. Tepe ve yan havalandırma pencerelerini öğleyin 12.oo de açıp, saat 15’de kapatarak karbondioksit gübrelemesi yapabiliriz. Havalandırma iyi yapılmazsa hasat zamanı gecikir. Sıcaklık; Nem ve havalandırma kontrolü ile gece-gündüz sıcaklık farkı 15 derecenin üstüne çıkartılmamalıdır. Bu meyve kabuğundaki çatlamaları da azaltacaktır. Bakım; Hevenklerin kırılmaması için destekler kullanılmalıdır. Nisan ayında aldığımız iyice yanmış hayvan gübresi sera içine çekilmeli ve bitkilerin altına, toprak yüzeyine yorgan gibi serilmelidir. Hasat işlemi başlamıştır. Meyve hastalılarına dikkat edilmeli, hevenkler mantari ilaçlarla ilaçlanmalıdır. Aldığımız ve ilaçladığımız iyi yanmış hayvan gübresi sera içine çekilmeli ve bitkilerin altına, toprak yüzeyine yorgan gibi serilmelidir. Hasat işlemi sırasında meyve kabuğunun berelenmemesine dikkat edilmelidir.  

HİGRO 25-42,5 KTS Türkiye’de belgeli tek Potasyum Tio Sülfat - KTS İçerisindeki kükürtlü bileşiklerden dolayı uygulandığı toprağın PH sını düşürerek topraktaki bağlı elementlerin açığa çıkarak alınmasını temin eder. Fotosentezi hızlandırıp, hücre duvarını kalınlaştırarak böcek emgisini azaltır. Renk ve aromayı arttırır. Ürünlerin depolama ömrünü uzatır. Uygulanan ürünlerin meyvelerinde kuru maddeyi arttırır. Şeker oluşumunu sağlar tonajı arttırır. HİGRO 25-42,5 hiçbir gübre ile karıştırılmadan tek başına verilmelidir. Muz bitkisinin potasyum ihtiyacını dikkate alarak ekim ayında dekara haftada 2 sefer 2,5 litre uygulayınız. Su ile karışım anında ve sonrasında oluşan çürük yumurta kokusundan dolayı serayı itina ile havalandırınız.

 EKOLOJİK TARIM LTD.ŞTİ. ürünü KTS Bayilerde.

İçerisindeki etkili madde ve formülasyondan dolayı bakteriyel hastalıklarda etkili olduğu gözlenmiştir. Bölgemizde Anamur’da İlker Aydoğan serasında, Bozyazı’da Mehmet Çamtosun serasında demonstrasyon amacıyla kullanılmış, olumlu sonuçları üretici tarafından gözlenmiştir. Ekolojik Tarım Ltd.Şti. yeni geliştirdiği ve ruhsatlandırdığı sürpriz ürünlerini sizlerin bulunduğu bölgelerde üretici seralarında uygulayarak, demonstrasyonlarla, bültenlerle ve bayileriyle sizlere göstermeye ve ulaştırmaya devam edecektir.

 

Harika Bakır Cubater’i bayilerinizden isteyiniz…

Ekolojik Tarım 0242 221 56 18

 

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 6.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa