Muz-Der, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası destekleriyle yayınlanmaktadır.

TSE onaylıdır.

5 günde  analiz

Tel: 0242 321 88 55

www.laben.com.tr

AYLIK BÜLTENİ

YIL: 8  SAYI : 71

www.muz.gen.tr Muzcuların internet adresi

   OCAK 2008

MUZ-DER TARIM FUARINDAYDI... Anamur Muz Üreticileri Derneği, bu yıl 7. si yapılan

Antalya'daki Uluslararası Growtech Tarım fuarına katıldı. Fuarda Anamur muzunu tanıtan Muz-Der, yerli malı tüketelim kampanyası başlattı. Muz-Der başkanı Niyazi Sinanoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Ceren, Durmuş Deniz, Bünyamin Kozak ve Aziz Doluoğlu'nun katıldığı fuarda 10.000 parmak muz ve birlikte 10.000 adet broşür dağıtıldı. Fuarın yıldızı ise Mamure Kalesi gibi bir stand yaptıran Verim Plastik oldu.

Doç.Dr. Hamide Gübbük; Muzda Somaklonal Varyasyon; Ül­kemiz koşullarında meristem kültürü ile çoğaltılmış bitkilerde karşılaşılan en önemli sorun somaklonal varyasyonlardır. Nor­mal koşullarda % 1'in bile altında olması gerekli olan bu oran, ülkemizdeki bazı plantasyonlarda zaman zaman %25'in üzerinde olabilmektedir. Hiç kuşkusuz bu durum üreticilerimizde tedirginliğe neden ol­maktadır. Bu durumun en az düzeye indirilmesi, ancak meristem kültüründe başlangıç materyali olarak kullanılacak eksplantların uzun yıllar verim ve kalite açısından üstün özel­lik gösteren ve ismine doğru bireylerden alınması, çoğaltma aşamasında kullanılan hormon tipleri ve konsantrasyonları ile alt kültür sayısına dikkat edilerek mümkün olabilir. Üreticilerimiz başlangıçta somaklonal varyasyonu çeşit farklılığı olarak değerlendirmelerine rağmen, günümüzde bu konuda daha bilinçli hale gelmişler ve somaklonal varyasyon gösteren bitki­nin yavrusunun da aynı şekilde gelecek yıllarda da verim ve kalite açısından standart hevenk oluşturmadığını fark ederek, hemen bunları değiştirme yoluna gitmeye başlamışlardır.

Muzda Hitler Yöntemi… Saf ırk elde etme çalışmaları ile genetik biliminin gelişimine oldukça katkıda bulunan Adolf Hitler’in yöntemi muzculara öneriliyor. Yöntemi öneren Zir.Yük.Müh. Bünyamin Kozak, bu uygulamanın özünü hastalıklı, zayıf, beğenilmeyen muz ağaçlarının imha edilmesi, yanındaki sağlıklı ağaçtan 2 fidan bırakılması, 2 sağlıklı ağacın arasına fidan dikilmemesi prensibinin oluşturduğunu belirterek, tarımın bir çok alanında olduğu gibi muz yetiştiriciliğinde de verimi yüksek, parmakları kaliteli muz ağaçlarının çoğaltılması, kötü olanların elimine edilmesi şeklinde uygulanmasını önerdiklerini söyledi. Kozak ayrıca bu ay içinde hasadı öne almak için meyvelerin çevresindeki yaprakların hafifçe alınarak içeriye güneş girişini artırmanın yararlı olacağını, emzikten düşen ağaçların meyvelerinin hemen kesilmesi gerektiğini, emzikten düşen ağaçlardan da fidan bırakılmamasının yararlı olacağını bildirdi. Bu ay içinde toprak ve yaprak tahlili sonucu önerilen taban gübrelerine göre gübreleme yapılarak onarımın sera için yapılması önerildi.

Muz Projelerinin ilk aşaması açıklandı… Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Anamur İlçe Tarım Müdürlüğünün birlikte sürdürdüğü muz projelerinin 3 tanesi sonuçlanarak değerlendirme toplantısı yapıldı. Gübreleme ile ilgili olan projede en uygun yaprak tahlil zamanının Temmuz ayı olduğu, raf ömrü ile ilgili projede muzda raf ömrünü uzatmak için 1MCP adlı kimyasal ile Modifiye atmosfer torbaların kullanılması gerektiği, seracılık ile ilgili projede ise seraların yan yüksekliğinin en az 5 m. Olması gerektiği şeklinde sonuçlar alındığı bildirildi. Projeler ile ilgili ayrıntılı bilgilere Enstitüye ait internet sitesinden ve www.muz.gen.tr internet sitelerinden ulaşılabilir.


Bu ay; Sulama ve Gübreleme: Sulama haftada 1 sefere düşürülebilir. Hasadı yakın olan bahçelerde artık gübreleme ihtiyacı kalmadı. Havalandırma: Kış için seranın tamamı gözden geçirilmelidir. Alın havalandırması sürdürülmelidir. Nem ve havalandırma kontrolü ile gece-gündüz sıcaklık farkı 15 derecenin üstüne çıkartılmamalıdır. Bu meyve kabuğundaki çatlamaları da azaltacaktır. Yan havalandırma pencerelerini sabah 10’da açıp, saat 13’de kapatarak karbondioksit gübrelemesi yapabiliriz. Havalandırma iyi yapılmazsa hasat zamanı gecikir. Bakım: Hasat işlemi sırasında meyve kabuğunun berelenmemesine dikkat edilmelidir. Meyve hastalılarına karşı hevenkler mantari ilaçlarla ilaçlanmalıdır.

Muz için Toprak ve Yaprak Tahlili zamanı geldi: Her yıl Kasım ayında yaptırılan Toprak ve Yaprak Analizi zamanı gelmiştir. Analiz yaptırmak isteyen üreticiler arka sayfadaki şekillerde görüldüğü gibi alacakları toprak ve yaprak örneklerini analiz laboratuarlarına gönderebilirler. Analiz için toprak ve yaprak örneği alım şekli şu şekildedir. Toprak Örneği Alınması: 1 dekar arazi için, arazinin 5 farklı yerinden alınabilir. Alınan örnekler birleştirilerek, iyi bir şekilde karıştırılmalı ve karışımdan toplam 1 kg. lık örnek, analiz için bir torbaya konulmalı ve etiketlenerek torbanın ağzına bağlanmalıdır. Toprak örnekleri, iki muz bitkisi arasından alınmalıdır. Toprak örneklerini alırken, örnek alınacak yerin üzeri  5 cm. kadar kalınlıkta kürekle sıyrılır, daha sonra yaklaşık 30 cm. derinliğe kadar V harfi şeklinde bir çukur açılır ve çukurun kenarı yukardan aşağıya gelecek şekilde 5 cm. kalınlıkta kürekle sıyrılarak torbaya doldurulur.

Alınan topraklar bir plastik kovada biriktirilir. Her noktadan aynı şekilde alınan toprak örnekleri kova içerisinde iyice karıştırılır. Bu karışımlardan en fazla 1 kg. toprak örneği iri taş, çöp ve diğer yabancı maddelerden temizlenerek ayıklanır, etiketlenerek bir torbaya konulur ve vakit geçirilmeden laboratuvara ulaştırılır.
Toprak Örneği Alınma Şekli

Yaprak Örneği Alma Şekli

Muz hasadından 1 ay önce meyve sapından itibaren 3. yapraktan alınır.

Alınan yaprak örnekleri bez veya delikli naylon torbalara konularak etiketlenir ve en kısa zamanda
buz kutuları içinde laboratuvara ulaştırılır. Sulama suyu örneği alınması. 2 litrelik ve ağzı mantar veya lastik tıpalı iyice yıkanmış temiz şişeler kullanılır. Örnekler alınmadan önce, şişeler örnek alınacak su ile doldurulmalı ve çalkalanarak boşaltılmalıdır. Bu işlem 3-4 kez yapılmalıdır. Böylece şişenin temizlenmesi sağlanmış olur. Şişelere su doldurulduktan sonra ağzına tıpası yerleştirilir. Şişenin ağzına ve tıpanın şişeye girecek kısmına el sürülmemelidir. Örnekler alınıp sıkıca tıpa ile kapatılmasından sonra şişeler üzerine etiket yapıştırılır veya iple bağlanır. Etiketler, kurşun kalemle okunaklı yazı ile doldurulmalı, üzerine tüm bilgiler kaydedilmelidir. Şişenin boyun ve ağzı temiz bir kağıtla iyice sarıldıktan sonra, tıpasının ulaşım sırasında açılmasını önlemek bakımından iple bağlanır. Genellikle su örneğinin alınması ile laboratuvarda analizi arasında geçen zamanın mümkün olduğu kadar kısa olmasına önem verilmelidir.

hizmetleri TSE onaylıdır. LABEN Konusunda özel tek firmadır. Laben analizlerinizi 5 günde sonuçlandırır. Laboratuvarımızın Aras Kargo ile antlaşması vardır, gönderilerinize %20 iskonto uygulanır.

 

LabEN Zirai Analiz Laboratuvarı
Ali Çetinkaya Cad. İkbal Apt. 72/4 ANTALYA
Tel: 0242 321 88 55    www.laben.com.tr
 

 

Five5Star % 42 Toz Hümik + Fülvik Asit

Organik Toprak Kondisyonlayıcı ve Bitki Gelişim Düzenleyicidir. Five5Star; İçerdiği yüksek oranda hümik ve Fülvik Asitler ile toprakta fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkiler göstererek toprak verimliliğinin arttırılmasında bitki beslenmesi ve gelişiminde şaşırtıcı yararlar gösterir. Organik Tarım Yönetmeliğinde kullanımı önerilmektedir. Kök gelişimini hızlandırır ve kök sistemini güçlendirir. Zedelenmiş kökleri iyileştirir. Çiçeklenme, yaprak gelişimi ve bitki büyümesini artırır. Kök bölgesi aktivitesini artırır. Besin alımını artırır ve düzenler. Bitkinin Azot, Fosfor, Potas ve İz element kullanma yeteneğini arttırır. Klorofil gelişimini ve Fotosentezi artırır.  Ürün verimi ve kalitesini artırır, ürün raf ömrünü uzatır. Muz hasadında % 25-35 daha fazla verim ve erkencilik sağlar, erken olgunlaşmayı artırır. Bitkinin hastalıklara, zararlılara, pestisit tahribatına, strese, toza, soğuğa ve kuraklığa karşı dayanıklılığını artırır. Bünyesinde oluşan doğal bitki hormanları (Auxin, Gibberellin ve Cyotokinin) ve antibiyotikler bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişimini sağlar, enfeksiyon hastalıklarına karşı direncini artırır.

6 pH ile daha ucuz, daha fazla verim

Bayilerden İsteyiniz…

WORD FORMATINDA

Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Zir.Yük.Müh. Durmuş DENİZ

Adres: Ziraat Mühendisleri Odası, Hastane Yolu Üzeri, A.Kadir Deniz Ap. Anamur / MERSİN

Tel: 0324 814 73 93  Faks: 0324 816 50 46  Bilgi:0532 486 28 53  E-Posta:  info@muz.gen.tr

Yazı ve tanıtımlarınız için bültenimiz bütün okuyucularımıza açıktır.

 

Her ay 1.500 adet bastırılarak, Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçelerindeki muz üreticilerine ücretsiz dağıtılır.

Ayrıca internet üzerinden 6.000’e yakın mail adresine gönderilir. Sitemizden sürekli ulaşılır.

 

Muz Bültenine Abone olun, abone bulun… Yıllık 20 ytl posta ücreti karşılığı aylık yayınlanan muz bültenine abone olabilir, muz yetiştiriciliği ile ilgili bütün gelişmeleri adresinizden takip edebilirsiniz. Bunun için bizlerle bağlantı kurmanız yeterlidir. Ayrıca üye olurken abonelik bedelini Muz-Der lere de ödeyebilirsiniz.

Dostlar geçmiş olsun der, Başak Sigorta zararınızı öder...

Seralarınızı hortum, kasırga, fırtına, dolu, sel, deprem v.b. 

tehditlere karşı sigortalatmak için Tarım Sigortalarında önder 

Başak Sigorta Anamur Acentesine uğrayınız.  

Mehmet AKÇA

Hiç peşinsiz, Hasat Sonu Ödemeli sera sigortaları için,

Teminatın % 1'ine

Tarım Sigortasında Önder Kuruluş BAŞAK SİGORTA'yı seçin. 

 

Cep: 0536 577 02 38  E-Posta: ace.makca@basak.com.tr

Telefon:0324 8167719 Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Hükümet Cad. Anamur-İÇEL

 

ESKİ SAYILAR - ARŞİV

Ana Sayfa