Anamur'da Muzun Kısa Tarihi...

 

      MISIR Osmanlı vilayeti iken,ANAMUR un zengin tüccarlarından ŞALBAŞ mehmet efendi,1860 yıllarında Kalyonu ile bir MISIR seferinden dönerken bir kök muz getirir ve bahçesinin bir köşesine diker. Bu muz fidanı, bildiğiniz gibi ANAMUR'un çok özel iklimi ve kuzey rüzgarlarına kapalı oluşu, sıcak ve nem vb sebeplerle hızla çoğalır. Bu arada ŞALBAŞLAR ailesi yörede bu fidanları satarak  FİDANCILAR olarak anılmaya başlarlar.

      

      1934 yılında ŞALBAŞLAR'dan BAKİ EFENDİ, ailenin muz fidanı satarak ünlenmesi nedeniyle  aileye FİDAN soyadını alır.İşte bu BAKİ EFENDİ benim dedemdir. 1958 yılında ölmüştür, benim babama da ŞALBAŞ'lardan MUSTAFA efendi derler, kendisi 1993 yılında ölmüştür. ANAMUR'un ORTAKÖY'ünde ve SULTAN ALAEDDİN Mahallesinde, kendilerini tanımayan yoktur, halen, MUZ un İlk kez yurdumuza gelip ekildiği bahçe oradadır. Ve  halen annem O bahçenin başındaki evde yaşamaktadır.

 

       Benim çocukluğumda, bahçemizde muz ekilirdi ( zaten 1960 yıllarda sadece bizim yaşadığımız bahçede muz ekiliyordu ve babam da muz tüccarlığı yapıyordu).

 

Sami Fidan

 

CENGİZ MAKİNA

TOSB Taysad Org.san.bölgesi

3.cad.41490 Gebze/KOCAELİ

Tel:(90-262) 658 12 20

Fax.(90-262) 658 12 28

e-mail: sfidan@cengizmakina.com.tr